9 ayın en düşük düzeyine gerileyen gümüşteki baskı devam ediyor

0

Investing.com –  ABD’de tarım dışı istihdamın pandemi devrindeki en güzel yükselişi göstermesiyle altın ve gümüşte sert kayıplar yaşandı. Gümüş dün 22.50 dolara kadar gerileyerek 30 Kasım sonrası en düşük seviyeyi görürken ons altın da Mart sonrası en düşük düzeye geriledi.

Gümüş, bu yıl içinde Şubat ayında Reddit oyuncularının toplu atağı ile 30,0 doları test etmesinin akabinde 23.75 dolara geriledi konut aylık bazda Nisan ve Mayıs’ta bir ölçü toparladı.

Haziran ve Temmuz ayını kayıpla geçiren gümüş, Ağustos ayının da birinci yarısında %8 bedel kaybetti ve yıllık bazdaki kaybı %12’ye yaklaştı.

Altın ve gümüş tarafındaki talep pandemi devrinde artmıştı, bunun en kıymetli nedeni merkez bankalarının nakdî genişlemeye gitmesi ve faiz getirisinin olmaması. Ayrıyeten emtia kümesindeki yükselişten de dayanak alan metaller, bu yıl paha kaybediyor.

Fed’in varlık alımlarını piyasa beklentilerine paralel daha erken bir periyoda alması durumunda faiz getirisi olmayan altının ve gümüşün paha kaybını genişletmesi bekleniyor, lakin bu atak öncesinde evvelki kadar süratli olmasa da bir ölçü toparlanma görülebileceğine dikkat çekiliyor.

Teknik olarak gümüşte 23.70 dolar düzeyi üzerinde günlük kapanış 26.0 dolara hakikat kısa bir toparlanma sağlayabilir, bu takviye altında ise satış baskısının artmasıyla 25 Eylül2de test edilen 21.65 dolar takviyesine yanlışsız kayıp devam edebilir.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku