ABD borsası sakin, istihdam dataları öncesinde rekor düzeylere yakın

0

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsası Pazartesi günü büyük oranda değişmeyecek üzere görünüyor. Yatırımcılar, Cuma günkü istihdam raporu öncesinde altyapı mutabakatı mümkünlüğünü değerlendirirken yeni haftaya rekor düzeylerde başladı.

Dow 25 puan düşerken S&P 500 2 puan yükseldi ve Nasdaq 100 40 puan artış gösterdi.

S&P 500 Cuma gününü %0,3 artışla rekor bir düzeyde kapatırken Dow Jones Industrial Average 200 puandan fazla artış yaşadı. Nasdaq Composite hafif düşük kapatsa da geçen haftaki %2’lik artışa yenisini ekledi.

Hissiyatı destekleyen öbür gelişme, Joe Biden’in, Demokratlara ilişkin başka bir harcama planı da Kongre’den geçmediği sürece 1,2 trilyon dolarlık yeni, iki partinin takviyesini alan muahedeyi veto edeceği tehdidini geri çekmesi oldu.

Bu, cumhuriyetçilerin paketi desteklemesini kolaylaştırarak yol, köprü ve geniş bant internet için yeni yatırımların önünü açacak.

Lakin yatırımcıların ilgisi aylık iş raporunda olurken volatilite kısa vadede sonlu olabilir. Fed’in para siyasetinde değişiklik kararı vermesi için işgücü piyasasında ilerleme yaşanmış olması gerekiyor.

Haziran ayına ilişkin tarım dışı istihdam raporunun, 675.000 iş imkânı oluştuğunu ve böylelikle işsizlik oranının %5,8’den %5,7’ye düştüğünü göstermesi bekleniyor. Öte yandan bir evvelki ay %0,5 artış yaşadıktan sonra ortalama saatlik çıkarların ay bazında %0,3 yükselmiş olduğu düşünülüyor.

Kurumsal gelişmelerde: Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ilgi çekecek üzere görünüyor. İlaç üreticisi, opioid krizini körüklediği argümanları için 230 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Bunun dışında Reuters raporuna nazaran United Airlines (NASDAQ:UAL), uygun fiyatlarla ekstra kapasite sağlamak emeliyle muhtemelen 30 milyar dolar bedelinde uçak siparişini kabul etmenin eşiğinde.

GameStop (NYSE:GME) da dikkatleri üstüne çekiyor. Pazartesi günü geçerli olan bir değişiklikle pay senedi, Russell 1000 endeksine geçti.

Pazartesi günü ham petrol fiyatları, genel olarak iki yılın yüksekleri yakınında sakin seyretti. Bu hafta OPEC+ toplantısı yapılacak.

74,45 dolar ile 2018 Haziran ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaşan WTI %0,1 düşüşle 73,98 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 75,38 dolara geriledi. Cuma günü 2018 Ekim ayından bu yana görmediği düzey olan 76,60 dolara dokundu.

OPEC+ toplantısı Perşembe günü ve yakıt talebi görünümündeki düzgünleşme ve fiyatlardaki artış devam ettiğinden üretim kesintilerini daha da azaltabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku