ABD’de araba hariç sağlam mal siparişleri 3 ayın en güzel yükselişini gösterdi

0

Investing.com –  Ömrü 3 yıl ve üzerinde olan ve birebir vakitte fiyat olarak da yüksek olan güçlü mallar ABD’de iktisadın canlılığı ve alım gücünün takibi için kıymetli bilgiler ortasında yer alır.

ABD’de sağlam mal siparişleri Temmuz ayı sonuçları açıklandı ve siparişler %0,1 azalma gösterdi. Nisan ayındaki daralma sonrası Mayıs’ta %3,2 ve Haziran’da %0,8 oranında artan siparişler Temmuz’da hudutlu geriledi, ancak beklenen (%-0,3) orandan daha az düştü.

Araba satışlarını hariç tutan çekirdek sağlam mal siparişleri ise Temmuz ayında %0,7 oranında arttı. Bu oran hem beklentinin üzerinde oldu hem de son 3 ayın en güzel artışı oldu. Haziran verisi ise %0,3’ten %0,6’ya üst taraflı revize edildi.

Araba satışlarında bilhassa ikinci el satışlarının atması son aylarda enflasyonu da yükselten kalemler ortasındaydı. Temmuz ayında enflasyonda araba satışlarının oranı azaldı. Bugünkü data de satışlarda son aylardaki yükselişin akabinde azalma olduğunu gösteriyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku