ABD’de harcamalar, salgının tesiriyle son ayda geriledi

0

Investing.com –  ABD’de ferdî gelir ve harcamalar Temmuz ayında değişim gösterdi.

Pandemi başında sağlıklı hesaplanamayan {{ecl-234||gelir } ve harcamalar, yılın kalanında ayrıştı. Gelir tarafında kayıp olmasına rağmen harcamalar ise arttı. Lakin son ayda şahsî gelir %1,1 oranında artarken harcamalar ise %0,3 artışla daha düşük kaldı.

Enflasyon öncü göstergelerinden olan Şahsî Tüketim harcamaları Fiyat Endeksi (PCE), son ayda aylık %0,4 ve yıllık %4,2 artışla yükselmeye devam etti.

Son aylarda %5,4 ile 13 yılın doruğuna çıkan enflasyon Fed’in para siyasetindeki en kıymetli kalem, lakin pandemi periyodunda istihdama yük verilirken çok büyük bir değişim olmadıkça enflasyondaki yükseliş tolere ediliyor. Bugün açıklanan öncü göstergeler ise son ayda ABD’de harcamaların azaldığını gösteriyor. Enflasyona olan katkısının bu ay düştüğü harcamalar da delta varyantı ve hadise artışının hane halkını huzursuz ettiği görülüyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku