ABD’de işsizlik maaşı talebi pandemi devrinin en düşük düzeyine geriledi

0

Investing.com –  ABD’de işsizlik maaşı müracaatında bulunan kişi sayısı son haftada 29 bin azaldı ve müracaatlar 377 binden 348 bine indi. Bu düzey pandemi sürecindeki en düşük düzey oldu.

İşsizlik maaşı müracaatları neden ehemmiyet derecesi yüksek bir data?

Pandemi başında haftalık 6,5 milyon üzerinde insan işsiz kaldı ve işsizlik oranı da bu periyotta rekor artış gösterdi. Müracaatlarda azalma olması istihdamın arttığı, gelir kaybının azaldığı ve bunlara bağlı harcamaların artacağı manasına gelir. İktisatta istikrar için gelir ve sarfiyat dağılımı son derece kıymetli, bunun süreklilik sağlayabilmesinin başında ise gelir yani çıkar geliyor. İş imkanının olması durumunda tertipli bir gelirden bahsedilebilir.

Pandemi periyodundaki rekor kaybın akabinde en düşük başvuruyu Temmuz ayında gösteren bilgi, son haftada 348 bine inerek sürecin en düşük düzeyini gördü. Tarım dışı istihdamda da 943 bin kişi artış olması bölüme dair süratli düzgünleşme beklentilerini destekliyor. Bu durum süreçte önceliği enflasyondan istihdama veren Fed’in para siyaseti için de belirleyici bir durum.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku