ABD’de işsizlik maaşı talebi pandemi periyodunun en düşük düzeyine geriledi

0

Investing.com – ABD’den yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncü verilerinden olan ve istihdam piyasasının en şimdiki durumunu gösteren haftalık işsizlik maaşı müracaatları, son haftada 14 bin kişi azalarak 354 binden 340 bin şahsa geriledi ve bu sayı evvelki haftaki 349 bin sonrası pandemi periyodundaki en düşük düzey oldu.

ABD’de işsizlik maaşı müracaatları pandemi öncesi 200 bin kişi ortalamasındayken karantina devrinde haftalık 6,6 milyona kadar çıkmıştı. Mali ve mali takviyeler, aşılanma ve iktisadın tekrar canlanması ile müracaatlar son haftada son 1,5 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Yarın açıklanacak istihdam verisinin öncü göstergelerinden ADP zayıf gelirken ISM imalat PMI ve haftalık müracaatlar beklentilerden düzgün geldi. Temmuz’da 943 bin kişi ile pandemi devrinin en uygun düzeyinde gelen tarım dışı istihdamın Ağustos’ta 750 bin kişi artması bekleniyor. Son istihdamla birlikte pandemi sürecinde işsiz kalan kişi sayısı 7 milyonun altına inmişti ve bir yıl içinde pandemi kaybının silinmesi hedefleniyor. İstihdamdaki artış suratı Fed’in para siyasetinde belirleyici olan en kıymetli data olurken istihdamı enflasyon takip ediyor. %5,4 ile 13 yılın tepesine çıkan enflasyonun kademeli olarak yılın kalanında gerilemesi bekleniyor. Eylül ayı FOMC toplantısı istihdam ve enflasyon bilgilerine nazaran varlık alımlarının durumunu belirleyecek bir toplantı olarak görülüyor.

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku