ABD’de konut satışları Mayıs’ta da azalmaya devam etti

0

Investing.com – Ekonomik data akışının zayıf olduğu süreç gününde ABD vadelileri satıcılı, Avrupa karışık, Asya ise alıcılı fiyatlanırken para ünitelerinde ise dolar hudutlu da olsa yükseliş yaşamaya devam ediyor.

Günün tek değer derecesi yüksek olan ekonomik verisi ABD’den geldi. ABD’de mevcut konut satışları Şubat’ta %6,3, Mart’ta %3,7 ve Nisan’da %2,7 daralma yaşamasının akabinde Mayıs’ta da %0,9 daraldı. Mevcut satışlar son ayda 580 milyon oldu.

Konut piyasasının zorlandığı yılın birinci yarısında bilhassa dal gereç fiyatlarındaki artış ve gelir azlığı nedeniyle zayıf talep tesirli oluyor.

ABD’de istihdam piyasasında canlanma olmasına rağmen enflasyonun son 13 yılın tepesine çıkması yararlarda da kendini gösteriyor. Buna ek olarak global metal fiyatlarındaki artışın da satışlara yansımasıyla ABD’de yılın birinci beş ayındaki satışlar beklenenin çok altında kaldı.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku