ABD’de ÜFE, yıllık bazda tepe yaptı

0

Investing.com – Dün açıklanan TÜFE verisinin akabinde bugün de ABD’den Temmuz ayı ÜFE verisi açıklandı.

ÜFE, Haziran’ın akabinde Temmuz ayında da aylık bazda %1,0 arttı ve yıllık bazda %7,8 düzeyine çıkarak tepe yaptı. Üretici fiyatlarındaki artışın son ayda da devam etmesi enflasyonda gelecek ay keskin bir geri dönüş olmayacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

Bugün açıklanan bir öbür kıymetli bilgi ise haftalık işsizlik maaşı müracaatları oldu. Müracaatlar son üç haftada beklenti üzerinde gelmesinin akabinde bu hafta 375 bin kişi ile beklenti dahilinde geldi. Evvelki haftanın verisi ise 2 bin kişi artırılarak 387 bine revize edildi.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi pandemi sürecindeki en süratli artışı gösterdi, haftalık müracaatlar ise kademeli olarak 400 bin kişi tabanı altına indi ve bu düzeyler süreç içinde makul görülüyor.

Dünyada besin ve emtia fiyatlarındaki artış arz tarafında kendini gösteriyor. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla talepte de artış olması dünyada enflasyonu yükseltiyor. ABD’de ise üretici tarafındaki artışın devam etmesi %5,4 olan enflasyonda süratli ve keskin bir düşüş mümkünlüğünü zorluyor. Bu durum Fed’in sıkı para siyasetine geçişinin de vakit alması manasına geliyor.

Muharrir: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku