ABD’nin Afganistan’dan çıkışı, Zoom’un kaybı, Çin iktisadında yavaşlama – Piyasalarda neler oluyor?

0

Muharrir: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD Afganistan’dan çıkışını tamamladı. Memleketler arası seyahat, Covid-19’un tekrar canlanması ile zorlaşıyor. Zoom Görüntü, daha yavaş büyüme kestiriminin akabinde düşüş yaşarken Çin iktisadı, Covid-19’dan kaynaklı karantinalardan ötürü büyük sakinlik gösterdi.

İşte 31 Ağustos Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD, Afganistan’dan çıkışını tamamladı

ABD, 20 yıllık savaşın akabinde askeri işçisini Afganistan’dan çıkardı.

Ülkeden çekilmenin son günlerinde düzensizlik azalırken Taliban’ın ülkeyi süratli bir halde ele geçirmesiyle ortaya çıkan birinci kaotik sahneler, Lider Joe Biden’in milletlerarası ve lokal prestijini zedeledi ve ABD’nin güvenlik garantisine ait değersizlik algısı üzerine Çin ve Rusya’dan tenkitler yükseldi.

Bununla birlikte bu karışıklık, şimdi global pazarlar üzerinde net bir tesir göstermedi. Bilhassa dollar, para siyaseti beklentileri tarafından yönlenmeye devam etti ve geçen ay frank ve yen üzere alternatif inançlı liman dövizleri karşısında bile yükseldi.

2. Transatlantikte seyahat git gide zorlaşıyor

Atlantik’in her iki yakasında da artan Covid-19 olaylarından dolay ABD ve AB, seyahat kısıtlamalarını karşılıklı olarak sıkılaştırdı.

AB, sırf tam aşılı bireylerin Avrupa’ya serbestçe seyahat edebileceğine dair bir kılavuz yayınladı. Üye devletlerin halk sıhhati konusunda kendi yetkileri olduğundan bu kılavuz bağlayıcı değil.

ABD ise Almanya ve İsviçre’den (ve Kanada’dan) gelen yolculara ait ihtar seviyesini yükseltti.

Bu gelişmeler Avrupa’da havayolu şirketleri üzerinde baskı yarattı: IAG (LON:ICAG), Vueling ve British Airways payları %3,0 düşüşle altı ayın düşük düzeyini test ederken Deutsche Lufthansa (DE:LHAG) %1,1 kaybetti.

3. Borsa yükselecek, Zoom baskı altında

ABD borsası yüksek açılacak. Mali teşvikin geç ve yumuşak bir formda azaltılacağına ait umutlar, borsayı hala destekliyor.

Dow Jones %0,2’den az yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 misal ölçülerde artış gösterdi. Yine açılışlarla bağlantılı ticaret, salgınla ilgili haberler yüzünden yeniden acı çekerken Dow endeksi düşük performans gösterdi.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Pazartesi günü %12 düşüş yaşamış olan Zoom Görüntü var. Şirket, geçen yıla nazaran gelir büyümesinde sakinlik kestiriminde bulundu. İkinci çeyrek geliri yıllık bazda ‘sadece’ %54 büyüdü. Öte yandan beklenenden daha düzgün sayılar paylaşarak son haftalarda düzenleyicilerden gelen çoklu akınları yumuşatan Çinli oyun şirketi NetEase (NASDAQ:NTES) de ilgi çekecek. Siber güvenlik uzmanı Crowdstrike, kapanış sonrasındaki raporu ile sakin olan kar cephesinin başını çekiyor.

4. Çin iktisadı yavaşladı; Avrupa bilgileri karışık

Son olay dalgasının baskısı altında olan Çin ekonomisindeki sakinliğin boyutu, ülkenin Ağustos ayına ilişkin resmi satın alma müdürleri endekslerinde apaçık görüldü. İmalat PMI okuması 50,1 puana gerilerken hizmet endeksi 47,5 puan ile küçülme bölgesine girdi.

Avrupa’nın birtakım kısımlarında de sakinlik sinyalleri geldi: Fransa’nın Temmuz ayı tüketici harcaması %2,2 düşerken İngiltere hanelerine verilen krediler, konut alımlarında vergi tatilinin bitmesiyle çöküş yaşadı.

Daha olumlu cephede ise Almanya’daki işsiz sayısının, Ağustos ayında 53.000 ile beklenenden daha büyük bir düşüş yaşaması oldu.

5. İda sonrasında petrol 70 doları aşamıyor, gözler API raporunda

İda Kasırgası’nın Meksika Körfezi’ndeki üretim kapasitesine uzun vadeli ziyan vermediği görüldükten sonra ham petrol fiyatları 70 doları tekrar aşma konusunda zorluk çekti. Günde 2 milyon varile yakın kapasiteye sahip rafinerilerde üretime büsbütün dönüşün yavaş olacağı beklentisine karşın akaryakıt fiyatları da nispeten sakin kaldı.

İda’nın tesiri Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık stok bilgilerini yorumlama işini karmaşıklaştırabilir.

WTI %0,9 düşüşle 68,64 dolara gerilerken Brent %0,6 kayıpla 71,80 dolardan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku