ABD’nin iktisat dataları, Kore faiz artırımı, SEC’in DWS incelemesi – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD’nin GSYH ve işsizlik başvurusu dataları, Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’de yapacağı konuşmanın temasını yenileyecek. Kore faizleri artırarak salgın başından beri faiz artırımı yapan birinci büyük Asya ülkesi oldu. Fed öncesi borsa sakin kalırken Delta Air Lines’ın (NYSE:KOL) yeni aşı siyaseti ihtilaf yaratıyor. SEC, ESG (çevresel, toplumsal ve kurumsal yönetişim) sanayisinin peşinde ve emtialar, Çin ekonomisindeki büyümeye ait yeni bir kaygının ceremesini çekiyor.

İşte 26 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell’ın konuşması öncesinde GSYH, işsizlik müracaatları ve fiyat dataları

ABD’nin iktisat bilgileri bugün özel bir ehemmiyete sahip: Fed’in Jackson Hole sempozyumunda Cuma günü yapacağı konuşmanın temasını yenileyecek.

İkinci çeyrek GSYH verisine birinci revizyon TSİ 15.30’da paylaşılacak ve büyük oranda geriye dönük olsa da alt bileşenlerinin kimileri ilgi çekmeye devam edecek – bilhassa de Fed’in enflasyon ölçümü olarak kullandığı şahsî tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi.

Hükümetin birinci iddiasına nazaran çekirdek PCE ikinci çeyreğe kadar olan yıl içinde %6,1 yükseldi. Bu orana yapılacak rastgele bir revizyon, Powell’ın Cuma günü, tahvil alımlarını azaltma konusundaki görüşünü etkileyebilir.

Bunlara ek olarak haftalık işsizlik müracaatları raporu ile Kansas City Fed’in bölgesel iş anketi var.

2. Kore faizleri artırıyor, ECB tutanakları yayınlanacak

Elbette kimi merkez bankaları Fed’i beklemiyor. Kore Bankası, salgının başından bu yana para siyasetini sıkıştırmaya başlayan birinci büyük Asya bankası oldu.

Banka faizleri %0,5’ten %0,75’e çıkardı. Pek çok analist bu kararı beklemiyordu.

Geçen yıl benimsenen genişleyici siyaset, her ikisi de %10 üzerinde yıllık artış yaşayan konut fiyatlarında ve hanehalkı borçlarında patlama yarattı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB), son siyaset toplantısına ilişkin tutanakları paylaşacak fakat Alman iktisadının büyüme görünümüyle ilgili son günlerde çıkarılan ihtarlara bakarsak sıkılaştırıcı siyaset tarafında bir endişe yaratması mümkün görünmüyor. GfK’ye nazaran Almanya’nın aylık tüketici inancı endeksi, Eylül ayında alt üst oldu.

3. Borsa karışık açılacak, Delta ilgi çekiyor

Çarşamba günü düşük ticaret hacminde yeni rekorları ile yönetim eden ABD borsaları, çoğunlukla düşük açılacak. Piyasa öncesindeki hareketler sakin görünüyor. Yatırımcılar, bugünkü bilgileri ve Cuma günkü Powell konuşmasını atlatana kadar yeni ve büyük savlardan kaçınıyor.

Dow Jones sakin seyrederken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 kaybetti.

İlgi çekebilecek şirketler ortasında piyasa öncesinde %11 civarı artış yaşayan Williams-Sonoma (NYSE:WSM) var. Şirket, pandemi sonrası trend olan konut geliştirmenin yavaşladığına dair bir işaret olmadığını söyledi. Ayrıyeten çeyrek periyotluk sonuçları ile beklentileri aştıktan sonra amaçlarını tekrar yükseltti.

Başka ilgi alımlı isim, aşısız çalışanlara karşı aksiyon alan Delta Air Lines olacak. Havayolu şirketi, şirketin sıhhat sigortası planı kapsamında primlerini 200 dolar artıracak. Ayrıyeten hastalık yardımlarını azaltmakla tehdit ediyor.

4. SEC, ESG’deki göz boyama konusunda yükünü koyuyor

ABD’li düzenleyiciler, Alman varlık yöneticisi DWS Group’taki tezlere ait bir soruşturmayla, ESG yatırımlarının rahat ve güzel hissettiren dünyasını karıştırdı.

Wall Street Journal raporuna nazaran hususa aşina bireyler, SEC’in, DWS’nin istikrar alanındaki eski yöneticisinin ortaya attığı savları incelemeye başladığını söyledi. Yönetici, çevresel, toplumsal ve yönetişimle bağlı göstergelerin kullanımı konusunda şirketin bilgileri şişirdiğini tez etti.

ESG yatırımları, son birkaç yıldır kurumsal para yöneticileri için canlı yeni bir alan ve daha ucuz pasif yatırım stratejilerinin, kendi klâsik iş kollarını yiyip bitirdiği bir ortamda son teknoloji eserler sunmak için yeni bir yol sunuyor. Morningstar datalarına nazaran ESG fonları yönetimindeki varlıklar, son iki yıl içinde üç kat artarak 2 trilyon doları geçti.

5. Çin’e dair son kaygılar üzerine petrol düşüşte

ABD hükümetinin, ham petrol ve akaryakıt stoklarında güçlü düşüşler yaşandığını gösteren bilgilerine karşın petrol fiyatları 70 dolar düzeyinde uğraş ediyor.

WTI vadeli süreçleri %0,9 düşüşle 67,69 dolar olurken Brent, %0,8 kayıpla 70,68 dolara geriledi. ABD ve Çin’in iktisat bilgilerine karşılık haftaya güçlü bir artışla başladıktan sonra her iki kontrat de sakinleşti.

Öteki emtialar da birebir biçimde cansız bir modda kaldı. Çin, emlak bölümünü zayıflatacak yeni önlemlerin sinyalini verdiğinden hem baz hem de değerli metaller düşüş yaşadı ve lokal paylardaki üç günlük ralli son buldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku