Açlık ve yoksulluk hududu son bir yılda ne kadar oldu?

0

Investing.com –  Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk İş) her ay hesapladığı Açlık ve Yoksulluk Hududu Ağustos sonuçları açıklandı. Hesaplamalara nazaran;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı (açlık sınırı) 2 bin 926,72 TL oldu, bu meblağ geçen yılın birebir ayında 2 bin 383,76 TL idi.

Besin harcaması ile birlikte giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması zarurî öbür aylık harcamalarının toplam meblağı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 533,28 TL oldu, bu fiyat geçen yılın birebir ayında 7 bin 764,69 TL idi.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 572,79 TL oldu, bu meblağ geçen yılın tıpkı ayında 2 bin 891,65 TL idi.

Dört kişilik bir ailenin yalnızca besin harcaması (mutfak masrafı) geçen aya nazaran 23 TL, yılbaşına nazaran 337 TL ve geçen yıla nazaran 543 TL artmıştır. Yapılması gereken toplam harcama meblağı (aile bütçesi) ise aylık 76 TL, sekiz aylık 1.097 TL ve yıllık 1.769 TL meblağında artmıştır.   

Türk- İş’in dataları temel alındığında mutfak enflasyonundaki değişim Ağustos 2021 prestijiyle şu halde gelişti:                            

  • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken taban harcama meblağı bir evvelki aya nazaran yüzde 0,80 oranında artış gösterdi.                       
  • Yılın birinci sekiz ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 13,0 oranında gerçekleşti.                        
  • Besin enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 22,78 oldu.        
  • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 19,06 olarak hesaplandı.  

Süt, yoğurt, peynir kümesinde; geçen ay fiyatı artan süt ve yoğurtun akabinde bu ay da peynir fiyatı artış gösterdi. Bu ortada dikkati çeken bir konu, neredeyse tüm eserlerin 500 gramlık kutu içinde satışa sunulmaya başlaması oldu. Fakat 700-800-900 gramlık kutularda da satış devam ediyor.         

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat eserlerinin bulunduğu kümede; et ve sakatat fiyatı birebir kaldı ve lakin tavuk kilogram fiyatı geriledi. Av döneminin açılmasının beklendiği balıkta, satışta olan ve tartıyla kültür balıklarının fiyatı fazla değişmedi. Yumurta fiyatı bu ay tekrar arttı. Bakliyat eserleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatı bu ayın ikinci yarısından itibaren artmaya başladı.       

Yaş sebze-meyve fiyatlarında beklenen ucuzluk bu ay da görülmedi. Ülkemizde görülen yangınların olumsuz tesiri sebze-meyve üretim bölgelerinde ortaya çıktı. Esnaf, eser tedarikinde dert olduğunu ve bu durumun -mevsim koşullarına rağmen- fiyat artışlarına yol açtığını tabir etti. Geçen ay kilogramı ortalama 7,33 TL olarak hesaplanan taze sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay biraz yükselerek 7,50 TL oldu. Ortalama zerzevat kilogram fiyatı bu ay 6,67 TL (geçen ay 6,31 TL) olarak hesaplandı. Ortalama kilogram meyve fiyatı da bu ay yükseldi ve 8,64 TL (geçen ay 8,55 TL) oldu.  

Bu ay, 15 zerzevat ve 11 meyve olmak üzere toplamda 26 eserdeki fiyat değişimi hesaplamada dikkate alındı. Hesaplama yapılırken -her vakit olduğu gibi- pazarda yaygın bulunan mevsim eserleri (örneğin bamya, börülce, yemiş, kayısı vb. az ve nispeten kıymetli besin unsurları hesaplamaya dahil edilmedi) temel alındı. Eserlerin tek tek tartısı yerine harcama sepetindeki meyve-sebzenin toplam ölçüsünden hareket edildi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik üzere eserlerin bulunduğu kümede; geçen ay fiyatı artan ekmekte bir değişiklik kelam konusu olmazken, un ve irmik fiyatı ile bulgur fiyatı değişmedi, lakin pirinç fiyatında tekrar artış görüldü.     

Son küme içinde yer alan besin hususlarından; tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçek yağı fiyatı geçen aya nazaran değişmezken, margarin fiyatı arttı. Siyah ve yeşil zeytin fiyatı farklı ayrı arttı. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) eserlerde fiyat pek değişmedi, yalnızca ceviz ve fındık fiyatı biraz geriledi. Baharat eserlerinden (kimyon, nane, karabiber vb.) nane fiyatı arttı, başkaları tıpkı kaldı. Ihlamur fiyatı da değişmezken çay fiyatı arttı. Bal, şeker, tuz, pekmez, salça fiyatı değişmedi, lakin reçel fiyatında artış tespit edildi.         

Müellif: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku