ADP istihdam raporu, OPEC+ toplantısı, PMI’lar – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith

Investing.com – ADP Ağustos ayı için ABD’de özel kesim işe alım datalarını paylaşacak. OPEC+, önümüzdeki aylar için üretim düzeylerine karar vermek için toplanıyor. Çin’in özel kesimi Ağustos ayında daraldı lakin Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerine nazaran Euro bölgesi uygun bir formda ilerliyor. SEC’ten Gary Gensler, kripto para operatörleri için ikazlarını tekrarlıyor.

İşte 1 Eylül Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ADP istihdam raporu

Cuma günü yayınlanacak Ağustos ayı işgücü piyasası için yeri hazırlayacak olan rapor bugün yayınlanıyor. ADP, Ağustos ortasına kadar olan ay için özel dal işe alım sayılarını, TSİ 15.15’te paylaşacak.

ADP sayıları ile hükümetin sayıları ortasındaki bağlantı, salgının başından bu yana zayıfladı ve geçen ay ADP’de görülen büyük düşüş, hükümetin iki gün sonraki raporuyla büyük ölçüde çelişti. Buna karşın 613.000 beklentisini aşan bir sayı, varlık alımlarını kısa bir müddet içinde azaltmayı tetikleyebilecek bir ön ihtar olarak alınabilir. Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de naçizane görüşlerini paylaşacak.

Arz İdare Enstitüsü’nün (ISM) imalat PMI sayıları da mahallî saat ile 10.00’da açıklanacak.

2. OPEC+ üretim artışı planına sadık kalacak

OPEC+ Viyana’daki toplantılarında mevcut gidişata sadık kalacak. Kümenin uzmanları, Çarşamba günü hem bu hem de gelecek yıl için iddialarını artış taraflı revize etti. Artık 2022 yılında ham petrol talebinde günlük 4,2 milyon varil (öncekine nazaran yaklaşık 1 milyon fazla) artış bekliyor.

Hasebiyle analistler, kümenin, geçen yıl yapılan acil durum kesintilerinin tamamını yerine koyana kadar her ay günlük 400.000 varil ek üretim artışı ile devam edeceğini teyit etmesini bekliyor.

Çin’in son Covid-19 hadise dalgasını durdurduğunu söylemesinden ve Hindistan’daki aşılama temposunun süratle artmasından sonra Asya’daki kıymetli ithalatçılardan gelen talebin gücüne yönelik kuşkular, son vakitlerde azaldı. Her iki gelişme de o pazarlardaki tüketimi desteklemeli. Endonezya ve Tayland da salgın önlemlerini esnetmeye başlayacak.

3. Borsa yüksek açılacak; Calvin Klein ve Tommy Hilfiger’in sahibi göz alıyor

ABD borsası bir nebze yüksek açılacak lakin temelde, Cuma günkü istihdam raporuna kadar bekleme modelini koruyacak.

Dow Jones 95 puan artış yaşadı. S&P 500 endeksi de benzeri ölçüde artarken Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

İlgi çekebilecek paylar ortasında moda kümesi PVH (NYSE:PVH) var. Calvin Klein ve Tommy Hilfiger’in sahibi şirket, beklenenden güçlü yararlar paylaştı. Siber güvenlik kümesi Crowdstrike da güncellemesi ile etkiledi. Kısa kar raporu listesinde Brown Forman (NYSE:BFb), Trip.com ve Campbell Soup (NYSE:CPB) var.

4. ECB’de azaltım radara giriyor; Çin’in Caixin PMI raporu hüsrana uğrattı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alımlarını erkenden azaltma mümkünlüğü görülmeye başlanıyor lakin çok az kişi Fed öncesinde bir atılım bekliyor. ECB’nin en şahin siyasetçilerinden ikisi olan Robert Holzmann ve Klaas Knot, son 24 saat içinde yaptıkları açıklamalarda merkez bankasını, alımları cari çeyrekte azaltmaya başlamaya çağırdı.

Son 18 ayda genel olarak bu sesler marjinalleştirildi fakat ECB lider yardımcısı Luis de Guindos, Salı günkü bir röportajda Euro bölge iktisadının, beklenenden daha güzel performans göstermiş olduğunu söyledi ve gelecek haftaki toplantıda bankanın, büyüme varsayımlarını artırabileceğine işaret etti. ECB’nin son toplantısında da salgından beri birinci defa, enflasyon varsayımlarına yönelik artış risklerinin ciddiye alınması gerektiği belirtildi.

Ağustos ayında Euro bölgesi imalat PMI okuması düşüş yaşadı fakat tarihî olarak yüksek olan düzeylerde kalmaya devam etti. Çin’in, özel kesim imalatını ölçen Caixin PMI okuması da geçen ilkbahardan beri birinci sefer 50 altına düştü.

5. SEC’ten Gensler kripto konusunda tekrar uyarıyor

ABD Menkul Değerler ve Borsalar Komitesi (SEC) lideri Gary Gensler, kripto para ünitelerinin daha sıkı düzenlemeleri kabul etmesi gerekeceği konusundaki ikazını yineledi ve düzgün yönetilemeyecek kadar büyüdüklerine dikkat çekti.

Gensler Financial Times’a verdiği bir röportajda “bugün faaliyette olan ve düzgün etkileşim yapabilecek birçok platform var… Dünya çapında yaklaşık 2 trilyon dolarlık kıymet ile bundan 5-10 yıl sonra bir kamu siyaseti çerçevesinde olacak bir nitelikte ve düzeyde.”

ABD iktisadı yine açılırken düşüş yaşayan kripto paralar, geçen ay toparlandı. Bitcoin %0,5 artarken Ethereum, çevresel ve operasyonel performansını geliştirecek bir yönetişime geçişten faydalanmaya devam ederek %5,9 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku