Almanya ve Euro Bölgesi’nde yatırımcı inancı pandemi sonrası en düşük düzeye geriledi

0

Investing.com –  Euro Bölgesi 2. çeyrekte çeyreklik bazda %2,2 büyüdü. Birinci çeyreği makus kapatan bölge iktisadında 2. Çeyrek beklentilere paralel geldi.

İstihdam değişimi 2. Çeyrekte %0,7 ile beklentilerden düzgün gelirken iktisadın yakın devir görünümüne dair yatırımcıların beklentilerini ölçe ZEW Ekonomik Hissiyat Eylül’de epeyce sert düşüş yaşadı.

Karantina periyodunda -49,5 ile tarihi düşük düzeye gerileyen ZEW Endeksi, Nisan 2020’de 25,6’ya yükseldi ve devam eden aylarda ekonomik faaliyetlerin hızlanmasıyla kademeli olarak 84,0 düzeyine kadar çıktı. Endeks, Temmuz ayında bu düzeyden 61,2’ye ve Ağustos ayında da 42,7’ye geriledi. Bugün açıklanan Eylül sayısı ise Nisan 2020 sonrası en düşük düzey oldu.

Almanya’da da ZEW Endeksi, son ayda 26,5’e gerileyerek pandemi sonrası en düşüğü gördü. İktisada dair beklentilerde bu kadar sert düşüş olmasının en kıymetli nedeni yeni varyantlara bağlı artan olay sayısı. Havaların soğumasıyla bir arada salgının tesirini yine artırabilme mümkünlüğü ve buna bağlı gelecek kısıtlamaların ekonomiyi yıpratacağı düşünülüyor. Bilhassa hizmet dalındaki kayıplar bu yıl telafi edilmeye çalışıldı, ama aşılanma oranının istenen düzeyde olması, seyahatler ve varyantlar nedeniyle hizmet dalı pandeminden en çok etkilenen dal olmaya devam ediyor.

Müellif: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku