Almanya’nın IFO endeksi, 2018’den beri görmediği yüksek düzeye ulaştı

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Alman iş inancı, Haziran ayında 2018’den beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı. Kademeli olarak gevşetilen pandemi kısıtlamaları hem mevcut faaliyeti hem de gelecek beklentilerini destekledi.

Münih merkezli fikir kuruluşu IFO, işletme iklimi endeksinin Mayıs ayındaki 102,9 puana nazaran 104,0 puana yükseldiğini söyledi. Analistler 103,6 puanla daha ölçülü bir artış beklemişti. IFO ekonomistleri, perakende dalındaki şartların, 1990’daki yine birleşmeden bu yana en süratli tempoda geliştiğini söyledi. Bu, Avrupa’nın en büyük iktisadında Covid-19’un görülme sıklığı azalırken birçok Alman perakendeci üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasının bir yansıması.

Almanya iktisadı, aşılama oranlarının artması ile gitgide yaygın ve güçlü bir toparlanma gösteren Euro bölge iktisadının büyüme motoru olarak görülür. Euro bölgesi için IHS Markit bileşik PMI endeksi, Çarşamba günü yayınlanan ön iddialara nazaran Haziran ayında rekor düzeye yükseldi.

ING analisti Carsten Brzeski, “hızlanmaya devam eden aşı dağıtımı üzerine iktisadın tekrar açılması, iyimserliği açıkça destekliyor ve tedarik zincirindeki problemlerden kaynaklanan tüm telaşlara ağır basıyor üzere görünüyor” dedi. “ABD’deki mali teşvikin potansiyel tesiri, ikinci yarıda Avrupa Toparlanma Fonu’nun uygulanması, inşaat kesimindeki düzgünleşme ve imalat bölümünün hala kriz öncesi düzeylere ulaşmadığı gerçeği, Alman iktisadı için tek istikametin üst olduğuna işaret ediyor.”

Perşembe günü Euro bölgesinin en büyük ikinci iktisadı olan Fransa, INSEE iş itimadı endeksinde misal bir artış raporladı. Endeks 107 puana yükseldi. Lakin bu artış beklentilerin altında kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku