Altın, ABD iş raporu öncesinde zayıf dolar üzerine yükseldi

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Salı günü altın yükseldi. Doların zayıflaması ile altın dayanak gördü. Yatırımcıların gözü ABD’nin iktisat datalarında olacak.

Altın vadeli süreçleri %0,33 artışla 1.818,15 dolar oldu. Dolar Salı günü düşüş yaşayarak yaklaşık iki haftanın düşük düzeylerine yakın kaldı.

Fed Lideri Jerome Powell’ın, geçen haftaki Jackson Hole sempozyumunda varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımları için net bir çizelge sunmamasının akabinde Amerikan dolarındaki düşüş yavaşladı. Powell sadece, azaltımın “2021 içerisinde” olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte Fed Lideri Loretta Mester, ABD iktisadının Covid-19’dan çıkış süreci devam etmesine karşın son enflasyon okumalarının varlık azaltımı için şartları karşılamaya yeteceği konusunda ikna olmadığını söyledi.

Tarım dışı istihdam okumasını da içeren ABD iş raporu Cuma günü yayınlanacak. Pazartesi günkü datalar, askıda konut satışlarının Temmuz ayında aylık %1,8 düşüş yaşadığını gösterdi.

Çin’de ise Ağustos ayı fabrika aktivitesinde sakinlik yaşandı. İmalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) 50,1 ve imalat dışı PMI 47,5 puanda geldi.

Dünyanın en büyük ikinci iktisadında son olay dalgasını önlemek için uygulanan katı kısıtlamaların tesiri hala hissediliyor.

Öbür değerli metallerden gümüş %0,1 düşerken platin %0,3 kayıpla 1.003,89 dolara geriledi. Evvelki seansta %3,1 artış yaşayan paladyum %0,7 kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku