Altın, ABD istihdam raporu öncesinde düştü

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar ABD’nin son iş raporunu beklerken hareketler sonlu oldu. Bir evvelki istihdam verisi beklentileri ıskalarken bu rapor üzerinden Fed’in varlık alımlarını azaltma planı ile ilgili ipuçları aranacak.

Altın vadeli süreçleri %0,13 düşüşle 1.813,65 dolar oldu. Olağan şartlarda altın ile karşıt tarafta hareket eden dolar, Perşembe günü yükseldi fakat birçok haftanın düşük düzeylerine yakın kaldı.

Çarşamba günkü datalar, Ağustos ayında ADP tarım dışı istihdam değişiminin 374.000 olduğunu gösterdi. Bu sayı, 613.000 olan Investing.com iddialarının altında olsa da işgücü piyasasında devamlı ve istikrarlı bir toparlanmaya işaret etti.

Tarım dışı istihdamın içinde olduğu ABD iş raporu Cuma günü yayınlanacak. Fed Lideri Jerome Powell, varlık alımlarını azaltmaya başlama vaktini işgücü piyasasındaki toparlanmanın belirleyeceğine işaret ettikten sonra yatırımcılar Fed’in, azaltım programı ile faiz artırımlarına ait ipuçları için bu raporu inceleyecek.

Öbür yandan Arz idare Enstitüsü (ISM) imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) Ağustos ayında 59,9 puan oldu. Fabrika siparişleri, ihracat, ithalat ve ticaret istikrarı bilgileri de gün içinde yayınlanacak.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, bir röportajında Euro bölge iktisadının Covid-19’un tesirlerinden toparlanmaya devam ettiğini ve hala uğraş içinde olan bölümlere yalnızca “tıbbi” takviye gerektiğini söyledi.

Asya Pasifik’te Avustralya, ticaret bilgilerini paylaştı. Ülkenin ay bazında ihracatı %5 ve ithalatı %3 büyüme gösterirken ticaret istikrarı 12,117 milyar Avustralya doları olarak gerçekleşti.

Öbür değerli metaller ortasında gümüş, 24,17 dolarda sakin kalırken platin %0,6 ve paladyum %0,2 kayıp yaşadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku