Altın, Ağustos ayını nasıl geçirdi?

0

Investing.com –  Fed Lideri Powell’ın Cuma günü Jackson Hole toplantısında varlık alımlarının bu yıl azaltılabileceğini, ama faiz artırımı için şimdi vakit olduğunu söylemesiyle dolar geriledi, ons altın yükselişe geçti ve 1.820 doları aşarak 4 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Aya 1.815 dolar düzeyinden başlayan değerli metal, ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerden düzgün gelmesi ve piyasalarda erken mali sıkılaşma mümkünlüğünün artmasıyla 1.685 dolara geriledi, bu düzey 31 Mart sonrası en düşük düzey oldu.

Ayın devamında ABD’de enflasyonun son ayda değişmemesi, ancak çekirdek kalemde gerileme olmasıyla altın taban düzeylerden topladı. Enflasyondaki durum Fed’in para siyasetinde çabuk davranmayacağı niyetini kuvvetlendirdiği için ons fiyatı 1.805 dolara çıktı. Geçen hafta ise Powell’ın faiz artırımı için vakit gerek açıklamalarıyla yükselişine devam eden altın, ay içindeki kayıplarını da sildi.

Bugün ay başı düzeyinin 3-4 dolar altında süreç gören altın, sert kaybın akabinde ayı yatay kapatmaya hazırlanıyor. Haziran’daki sert kaybın bir kısmını Temmuz’da alabilen altın, Ağustos’ta kazanamadı, ama kaybını durdurabildi. Eylül ayı FOMC toplantısı varlık alımlarının ne vakit ve ne ölçüde başlayacağının iletilerinin verileceği bir toplantı olacak. Bu nedenle oynaklığın artması bekleniyor. Ons altında Haziran sonrası aşılamayan 1.840 dolar düzeyi en yakın direnç olarak görülürken 1.766 dolar ise dayanak noktası olarak izleniyor.

Muharrir: Deniz Engin

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku