Altın, devam eden Covid-19 telaşlarının risk iştahını azaltmasından ötürü yükseldi

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da altın yükselirken dolar pek çok ayın yüksek düzeylerine yakın süreç gördü. Lakin dünya genelinde devam eden Covid-19’a ve ekonomik toparlanmaya tesirine ait kaygıların devam etmesi, yatırımcıların altına yönelmesini sağladı.

Altın vadeli süreçleri %0,28 artışla 1.788,95 dolar oldu. Genel olarak altınla aksi tarafta hareket eden dolar, Pazartesi günü düşüş yaşasa da dokuz buçuk ayın yüksek düzeyine yakın kaldı.

Yatırımcılar artık, varlık alımlarının azaltılmaya ve faizlerin artırılmaya başlayacağı vakte dair ipuçları için Fed’in Jackson Hole sempozyumunu bekliyor. Sempozyum 26 Ağustos ila 28 Ağustos ortasında gerçekleşecek.

Sempozyum öncesinde, varlık alımlarının yakın vakitte azaltılmaya balamasının en büyük destekçileri ortasında olan Dallas Fed Lideri Robert Kaplan, Delta varyantı ekonomik toparlanmayı etkilediği takdirde bu dayanağını gözden geçirmesi gerekebileceğini söyledi.

Kore Bankası ise Perşembe günü son siyaset kararını verecek.

Asya’nın en büyük merkezlerindeki fizikî altın talebi, mahallî fiyatların yükselmesi ve dönemsel sakinlik nedeniyle geçen hafta yavaşlama gösterdi.

SPDR Gold Trust (P:GLD), varlıklarının %0,3 düşüşle 1.011,61 tona düştüğünü söyledi. ABD Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Kurulu (CFTC) bilgileri, spekülatörlerin, net uzun konumlarını 17 Ağustos ile biten haftada yükselttiğini ve gümüşteki net uzunları düşürdüğünü gösterdi.

Başka değerli metallerden gümüş %0,2 yükseldi ve paladyum, beş aydan uzun müddettir görmediği bir düzey olan 2.267,65 dolara düştükten sonra %1,5 artış gösterdi. Platin %0,3 yükselerek 998,85 dolardan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku