Altın, doların güçlenmesi ile yaklaşık iki haftanın düşük düzeyine yakın

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşadı ve iki haftanın düşük düzeyine yakın seyretti. Güçlenen dolar endeksi sarı metalin kaybında rol oynarken yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) siyaset kararını bekliyor.

Altın vadeli süreçleri bir evvelki seansta 26 Ağustos’tan beri gördüğü en düşük düzey olan 1.781,30 doları gördükten sonra %0,21 düşüşle 1.789,75 dolar oldu. Altınla genelde aksi tarafta hareket eden dolar, Perşembe günü yükseldi.

ECB, günün ilerleyen saatlerinde siyaset kararını bildirecek. Toplantıda varlık alımlarını azaltırken önümüzdeki yıllarda dayanak vermeye devam etmesi bekleniyor.

Kanada Bankası ise faiz oranlarını %0,25’te bıraktı.

Yatırımcılar, geçen hafta yayınlanan ve hüsrana uğratan ABD iş raporu sonrasında Fed’in yıl içinde varlık alımlarını azaltmaya başlayıp başlamayacağına odaklanmış durumda. Ülkede hiç olmadığı kadar artan günlük Covid-19 olay ve vefat sayısı da telaş yaratmaya devam ediyor.

Çin’in enflasyon bilgileri, TÜFE’nin Ağustos ayında aylık %0,1 ve yıllık %0,8 arttığını gösterdi. ÜFE ise yıllık bazda %9,5 büyüdü.

Öte yandan Dünya Platin Yatırım Kurulu (WPIC) Perşembe günkü açıklamasında maden arzının artması ve yatırım talebinin düşmesi nedeniyle global platin piyasasının bu yıl fazla vereceğini kestirim ediyor.

Başka değerli metaller ortasında platin %0,4 düşerken gümüş %0,1 geriledi. Çarşamba günü 2.213,95 dolar ile 2 Şubat’tan beri en düşük seviyeyi gören paladyum, %0,2 düşüşle 2.245,89 dolara geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku