Altın düştü lakin ABD dataları Fed’in varlık azaltımı yapacağı dehşetlerini yatıştırınca yararının birçoklarını korudu

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü altın Asya’da düşüş yaşadı lakin Çarşamba günü elde ettiği çıkarının birçoklarına tutundu. ABD’nin son enflasyon bilgileri, TÜFE’de düşüş olduğunu göstererek Fed’in varlık alımlarını beklenenden daha kısa vakitte azaltmaya başlayacağı telaşlarını yatıştırdı.

Altın vadeli süreçleri %0,03 düşüşle 1.752,85 dolar oldu. Çarşamba günü 6 Mayıs’tan beri gördüğü en büyük tek günlük yüzdelik artışını yaşadı. Dolar ise Çarşamba günü düşüş yaşadı.

ABD dataları çekirdek TÜFE okumasının, %0,3 ile Temmuz ayında beklenenden daha düşük bir oranda yükseldiğini söyledi. Datalar, enflasyonun tepeyi görmüş olabileceğine işaret etti.

Lakin Fed yetkilileri bu dataların, iktisadın, varlık alımlarını azaltmaya ve faizleri artırmaya hazır olduğuna işaret edip etmediği konusunda görüş ayrılığı yaşadı.

Kansas City Fed Lideri Esther George, işgücü piyasasındaki güzelleşmenin sürmesini beklediğini ve merkez bankasının salgın öncesine dönmeye başlama vaktinin geldiğini söyledi.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Fed, rastgele bir aksiyon almadan evvel tam istihdam maksadına bağlı kaldığından faizlerin o kadar süratli artmayacağını ve bu enflasyon baskılarının süreksiz olduğunu belirtti.

Asya’da Çin Halk Bankası da son hadise artışlarının ekonomik toparlanmayı tehdit etmesi ile faiz indirimi baskısını gitgide daha çok hissediyor.

Öbür değerli metallerde gümüş %0,2 düşerken platin 1.017,91 dolarda sakin kaldı. Paladyum %0,1 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku