Altın düşük, ABD istihdam raporu için temkinli bekleyiş sürüyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar Fed’in, varlık alım programını azaltmaya ve faizleri artırmaya başlayacağı vakte ait ipuçları sunabilecek ABD istihdam raporu için temkinli bekleyişini sürdürüyor.

Altın vadeli süreçleri %0,06 düşüşle 1.817,05 dolar oldu. Ekseriyetle altın ile karşıt istikamette hareket eden dolar, bir gün evvel üç haftanın düşük düzeyini gördükten sonra Çarşamba günü yükseldi.

Bilgi cephesinde ABD Conference Board (CB) tüketici itimadı endeksi 113,8 puan ile altı ayın düşük düzeyini gördü. S&P/Case-Shiller 20 bileşik konut fiyat endeksi ise Haziran ayında %19,1 ile rekor bir büyüme yaşadı. İşgücü piyasasındaki toparlanma Fed’in varlık alımlarını azaltmanın ön şartı olurken ilgi, Cuma günü yayınlanacak ve tarım dışı istihdamı içeren iş raporunda olacak.

Avrupa Merkez Bankası’ndaki (ECB) kimi yetkililer de varlık alımlarını azaltmaya başlayıp başlamama konusuna baş yormaya başlıyor. Salı günkü Euro bölgesi tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos ayında yıllık %3 ile beklenenden daha yüksek bir büyüme sergiledi.

Bu yetkililer ortasında varlık azaltımının gelecek hafta yapılacak İdare Kurulu toplantısının gündeminde olması gerektiğini öne süren ECB İdare Kurulu üyesi Robert Holzmann da var.

Asya Pasifik’te ise Çin’in Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI), 49,2 puan ile beklenenden düşük geldi ve büyüme-küçülme hududu olan 50 puanın altına düştü. Avustralya’da GSYH, yıllık %9,6 ve çeyreklik %0,7 büyüme gösterdi.

SPDR Gold Trust (P:GLD) varlıkları %0,2 düşüş yaşayarak 1.000,26 ton ile 2020 Nisan ayından beri gördüğü en düşük düzeye geriledi.

Öteki değerli metallerden gümüş, 23,88 dolarda sakin kalırken platin %0,3 ve paladyum %0,5 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku