Altın düşüş yaşadı lakin ABD istihdam raporunun hüsrana uğratması ile yaklaşık üç ayın yükseğine yakın

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da altın düşüş yaşadı fakat iki buçuk ayın yüksek düzeyine yakın seyretmeye devam etti. ABD’nin hayal kırıklığı yaratan istihdam raporu, ABD Fed’in varlık alımlarını azaltma tarihini erteleyebileceğine işaret ederek altını destekledi.

Altın vadeli süreçleri %0,30 artışla 1.828,25 dolar oldu. Bir evvelki seansta 16 Haziran’dan beri gördüğü en yüksek düzey olan 1.833,80 doları gördü.

Yatırımcılar ABD’nin istihdam raporunu sindirmeye devam ediyor. Rapor, tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 235.000 olduğunu gösterdi. Yedi ay içindeki en ufak artış olması ve Fed’in, varlık alımlarını azaltmak için işgücü piyasasındaki toparlanmayı ön şart olarak sunması sebebiyle, yatırımcılar artık merkez bankasının azaltım sürecini ertelemesini bekliyor.

Öteki yandan işsizlik oranı %5,2 olarak gerçekleşti.

Rapor ayrıyeten olağanda altın ile aykırı tarafta hareket eden dolar endeksini, 4 Ağustos’tan beri gördüğü en düşük düzeye çekti.

Öte yandan Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), Salı ve Perşembe günü siyaset kararlarını iletecek.

Talep cephesinde ise fiyatlardaki toparlanma yaşanırken Asya limanlarındaki fizikî altın talebi bir evvelki hafta sakin kaldı. Lakin Hindistan’da yaklaşan bir şenlik döneminin, talebi artırabileceğine dair umutlar artıyor.

ABD Emtia Vadeli Süreçler Kurulu (CFTC) dataları spekülatörlerin, 31 Ağustos ile biten haftada Comex’teki altın ve gümüşte olan net uzun durumlarını artırdığını gösterdi.

Öteki değerli metallerden gümüş, 24,69 dolarda sakin kaldı. Bir evvelki seansta fiyatlar, Mayıs başından beri en büyük bir günlük yüzdelik artışı yaşayarak %3,4 yükseldi. Platin %0,6 düşerken paladyum %0,2 artış gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku