Altın, enflasyon baskısı sebebiyle 1.900 dolar düzeyini aşamıyor

1

Investing.com – Perşembe günü açıklanacak enflasyon öncesinde ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,52’ye gerileyerek 7 Mayıs sonrası en düşük seviyeyi gördü. Tahvil tarafındaki satıcılı seyre rağmen ABD Dolar Endeksi 90,0 düzeyini koruyor ve enflasyon öncesi doların hafif de olsa global piyasalarda toparlanmasıyla altındaki yükseliş atakları da hudutlu kalıyor.

Evvelki saatte 1.903 dolara çıkan ons altın kısa müddette 1.889 dolara geriledi ve günlük bazda negatif tarafa geçti. 4 haftalık yükselişinin akabinde geçen hafta 1.856 dolara gerileyen değerli metalde 1.900 dolar isteği sürse de enflasyon verisi ve buna bağlı Fed’in bu ayki |FOMC toplantısında varlık alımlarını gündeme alıp almayacağı beklentisi fiyatı baskılıyor.

Mayıs ayında epey âlâ bir yükseliş gösteren ons altın, Haziran ayının birinci süreç haftasında %0,70 düşüş yaşıyor. Gümüş tarafında da emsal bir fiyatlama var. Gümüş ons bu ay başında 28.55 dolara çıkmasının akabinde 27.70 dolar yakınında süreç görüyor. Fiyat bu ay %1,20 düşüşte.

Nisan’da son 13 yılın tepesine çıkan enflasyonun Mayıs’ta %4,7’ye yükselmesi beklenirken Yellen’ın da muhtemel yükselişin devamında faizlerin biraz yüksek olmasının âlâ olacağını açıklaması Fed’in bu yıl içinde varlık alımlarının azaltılmasını gündeme getireceği beklentisini kuvvetlendirdi.

Ons tarafındaki baskıya ek olarak dolar kurunun da 8,60 altına gevşemesiyle yurt içinde altın fiyatları bugün biraz geriledi. Gram altın bugün 523 TL’den süreç görürken çeyrek altın 861 TL’den Cumhuriyet altını üç bin 525 TL’den satılıyor.

Müellif: Deniz Engin

1 yorum
  1. Merter Ali diyor

    Altın düştüğü yeri unutmaz gram 550 ye oturacak bu şuan için hiç önlem alınmadığından garanti gözüyle bakılabilir. 405 tl den aldığımız dada 550 yi görecek demiştik. Altın eskiden uzun vadede kazandırıyordu ancak şuan kısa sprintlerde de çok karlı bir yatırım aracına dönüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku