Altın, Powell’ın Kongre’de yapacağı açıklama öncesinde yüksek

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Salı günü Asya’da altın, dolar karşısında 92 doların altına düştü. Yatırımcılar, Fed Lideri Jerome Powell’ın enflasyonun süreksiz olacağına dair açıklamalarını değerlendirirken günün ilerleyen saatlerinde yapacağı konuşmayı bekliyor.

Altın vadeli süreçleri %0,32 artışla 1.788,65 dolara yükseldi.

Powell, kongre önünde Salı günü vereceği tabir içi hazırlanan yazılı açıklamada enflasyon yükselmiş olsa da arzdaki dengesizlikler çözüldüğünde Fed’in %2 maksadına geri döneceğini söyledi.

“Son aylarda enflasyon kıymetli ölçüde arttı…bu süreksiz arz tesirleri yatıştıkça enflasyonun da bizim uzun vadeli gayemize düşmesi bekleniyor.”

Yatırımcılar artık ABD iktisadının salgından toparlanma temposu ve Fed para siyasetinin görünümü üzerine ipuçları elde etmek için kongredeki oturumu bekliyor.

15 ayın en makus haftalık düşüşünü yaşayan altın, Fed’in, son siyaset kararını verdiği geçen hafta beklenenden daha erken bir devirde faiz artırımına ve varlık alım programını azaltmaya işaret etmesiyle Pazartesi günü yükseldi. Yatırımcılar bu sıkılaşmanın oldukça kademeli olacağını düşünürken sarı metal ufak artışlar yaşadı.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Jeffrey Halley, “ABD doları düşerken altın yükseldi ve bölgesel yatırımcılar New York’un liderliğine koşarken Asya’da bu (iyimser) hava bu sabah da devam ediyor” dedi.

Lakin birtakım yatırımcılar hala temkinli.

Phillip Futures’da kıdemli emtia yöneticisi olan Avtar Sandu, “toparlanmaya karşın altın fiyatları çoğunlukla geçen Cuma günü görülen grafik modeli içerisinde hareket ediyordu. Bu, daha çok duraklama ve kararsızlığı yansıtan bir model” dedi.

Yatırımcıların bir gözü de İngiltere Bankası’nın para siyaseti kararında.

Başka değerli metallere gelince gümüş ve paladyum %0,2 düşüş yaşarken platin %0,7 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku