Altın yüksek lakin artan dolar, ABD dataları öncesinde altının karını sınırlıyor

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü altın Asya’da yükseldi fakat güçlenen dolar ve artan tahvil getirileri, sarı metalin artışlarını sonlandırıyor.

Altın vadeli süreçleri %0,12 artışla 1.733,85 dolara yükseldi. Ekseriyetle altınla aykırı istikamette hareket eden dolar, Çarşamba günü yükselerek üç haftanın yükseğine yakın seyretti.

ABD Senatosu, Salı günü altyapı planını geçirdi ve artık tasarı, Temsilciler Meclisi’nde oylanacak. Bu gelişme ile ABD’nin Hazine getirileri, 2021 Temmuz ortasından beri görülen en yüksek düzeye ulaştı ve ABD borsaları rekor yüksekliklerde kapattı.

Tasarı geçer geçmez Senato, 3,5 trilyon dolarlık bütçeyi tartışmaya başladı.

Yatırımcılar artık çekirdek TÜFE’nin olduğu ABD bilgilerini bekliyor.

Chicago Fed Lideri Charles Evans’a nazaran para siyasetinde değişiklik yapmadan evvel daha çok işgücü verisine gereksinim var ve bu nedenle enflasyondaki artış Fed’in, varlık alımlarını azaltmaya başlamasına yahut faizleri erkenden artırmasına yol açmamalı.

Evans’ın açıklamaları, Fed’in, varlık alımlarındaki azaltımın beklenenden daha erken olacağına dair bahisleri artıran ve altının Pazartesi günü dört ayın en düşük düzeyine düşmesine neden olan şahin duruşu ile çelişti.

Başka değerli metallerde gümüş %0,1 düşüşle 23,29 dolar oldu. Platin %0,7 yükselirken paladyum 2.640,75 dolarda sakin kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku