Altın yükseldi ama COVID-19, kimsenin hakkında konuşmak istemediği kıymetli bir sorun

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Altın Çarşamba sabahı Asya’da yükseldi. COVID-19 salgınına ait artan kaygılar risk iştahını azaltırken yatırımcılar inançlı liman sarı metale yöneldi.

Altın vadeli süreçleri, TSİ 7.30 prestijiyle %0,19 artışla 1.791,15 dolara yükseldi.

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, Reuters’e verdiği demeçte şöyle dedi:

Asya Pasifik’te, {{haber-2592593||Yeni Zelanda Rezerv Bankası}}, günün erken saatlerinde siyaset kararını açıklarken faiz oranını değiştirmedi ve %0,25’te bıraktı. Yeni Zelanda’da son altı ayda görülen birinci COVID-19 hadisesi ülkeyi karantinaya mecbur bıraktı ve merkez bankasının faiz oranlarını artırma planını da frenledi.

Öteki merkez bankası haberlerine baktığımızda; ABD Fed, günün ilerleyen saatlerinde Temmuz toplantısının tutanaklarını yayımlayacak. Yatırımcılar, Fed tutanaklarında varlık azaltımı ve faiz artırımı planları hakkında ipuçları arayacak.

Halley kelamlarına şöyle devam etti:

“Fed tutanaklarının Eylül ayında varlık azaltımına işaret edip etmemesi, altının yazgısını belirleyecek. Tutanaklar daha yüksek bir dolar ve ABD getirisine yol açarsa, altının 1.700 doların altına düşmesi mümkün.”

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari Salı günü yaptığı açıklamada, 2021’de varlık azaltımına başlamanın “makul” olabileceğini, fakat bunun iş gücü piyasasının toparlanmasının ilerlemesine bağlı olduğunu söyledi. Lakin Fed Lideri Jerome Powell tıpkı gün yaptığı açıklamada, COVID-19 Delta varyantının iktisat üzerinde gözle görülür bir tesiri olup olmayacağının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Öteki kıymetli metallerde gümüş %0,7, platin ise %1,3 yükseldi. Paladyum Salı günü iki ayın en düşük düzeyini gördükten sonra %1,2 tırmandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku