Altın yükseldi fakat arka arda ikinci haftalık düşüş yolunda ilerliyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Cuma günü altın Asya’da yükseldi lakin arka arda ikinci haftalık düşüş yolunda ilerliyor. Yatırımcılar ABD Fed’in sonraki para siyaseti atılımını bekliyor.

Altın vadeli süreçleri %0,25 artışla 1.756,72 dolar oldu ve hafta bazında şimdiye kadar %0,5 bedel kaybetti. Olağanda altın ile zıt istikamette hareket eden dolar, Cuma günü düşüş yaşasa da hafta başında gördüğü dört ayın yükseğine yakın kaldı.

Perşembe günü yayınlanan ABD iktisat bilgileri, ÜFE’nin Temmuz ayında aylık %1 büyüdüğünü söyledi. Bu, on yılın en büyük yıllık artışı oldu.

Bununla birlikte bir gün evvel yayınlanan TÜFE verisi, enflasyon baskılarının %0,3 artış ile beklentilerin altında kalarak tepeyi görmüş olduğuna işaret etti. Bu, Fed’in beklenenden daha kısa müddet içinde varlık alımlarını azaltmaya başlamayacağı yahut faizleri artırmayacağı umutlarını destekledi.

Fed yetkilileri sıkılaştırıcı para siyasetinin vaktine ait hafta boyunca farklı görüşler öne sürdükçe yatırımcılar da enflasyon baskılarının Fed’in tetiği çekmesine yol açabileceğine dair telaşlarını sürdürdü.

Öte yandan ABD’nin birinci işsizlik müracaatları 375.000 olarak gerçekleşti. Bir evvelki hafta yapılan müracaat sayısı 387.000’di.

Başka değerli metaller ortasında gümüş %0,2 yükselirken platin %0,2 geriledi ve paladyum %0,3 düşüşle 2.616,80 dolardan süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku