Altın yükseldi lakin Fed’in tahvil alımlarını azaltma konusu belirsizliğini koruyor

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da altın yükseldi. Yatırımcılar, zayıf enflasyon datalarının akabinde nakdî sıkılaşma konusunda Fed’in verdiği karışık iletileri pahalandırıyor.

Altın %0,18 artışla 1.781,05 dolara yükseldi. Asya seansında 21 Haziran’dan bu yana gördüğü en düşük seviyeyi görmüştü.

IG Market analisti Kyle Rodda, “tahvil alımlarını azaltmak için Fed’in takvimi belirsizliğini koruyor” dedi.

“Bir yandan olağanlaşma siyasetini düşünmek zorundayız lakin öbür yandan birçok Fed yetkilisi, enflasyonun süreksiz olacağını tez ediyor. Yani Fed’in frene basması gerekmiyor. Ve bu da bir formda karışık iletiler veriyor.”

Yatırımcılar, ABD’nin paylaştığı enflasyon datalarını değerlendirmeyi sürdürdü. Çekirdek ferdî tüketim harcamaları endeksi, Mayıs ayında %0,5 ile beklenenden daha ufak bir aylık artış yaşarken yıllık artışı %3,4 puan oldu. Altın fiyatları, bu dataların akabinde %0,8 yükseldi.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, birebir gün enflasyon okumalarındaki son yükselişin süreksiz olacağını belirtti.

Rodda, ticaretin makul bir aralıkta olmasından ötürü ve altın 1.800 doları geçene yahut 1.760 doların altına düşene kadar bunun, kısa vadede temkinli bir eğilim üzere göründüğünü söyledi.

Yatırımcılar ABD Lideri Joe Biden’in, sekiz yıl için 1,2 trilyon dolar pahasında iki partili altyapı muahedesini da izliyor.

Başka değerli metallerde gümüş, 26,07 dolarda sakin kaldı, paladyum %0,1 yükseldi ve platin %0,7 geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku