Altın yükseldi, Powell faizlerin çok süratli artmayacağına kelam verdi

0

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü altın Asya’da yükseldi. ABD Fed Lideri Jerome Powell, yalnızca enflasyon kaygılarına dayanarak faizlerin çok süratli yükselmeyeceğini söyleyerek itimat verici bir bildiri verdi.

Altın vadeli süreçleri %0,26 artışla 1.782,05 dolar oldu. Çoklukla altın ile aykırı tarafta hareket eden dolar Çarşamba günü artış yaşadı.

Temsilciler Meclisi Seçilmiş Alt Komitesi önünde sunum yapan Powell, merkez bankasının, iş piyasasında “genel ve kapsayıcı” bir toparlanma gayesini tekrarladı.

Ayrıyeten Fed’in, bu toparlanma sağlanmadan faizleri artırmayacağını belirtti. Buna karşılık 10 yıllık Hazine getirisi düşüş yaşadı. Yatırımcılar artık İngiltere Bankası’nın (BoE) siyaset kararını bekliyor.

Asya’da Japonya Bankası (BoJ), Nisan ayına ilişkin toplantı tutanaklarını paylaştı. Tutanaklara nazaran BoJ üyeleri, birtakım ülkelerin uyguladığı büyük teşvik önlemlerinin hem Japonya iktisadında hem de global ekonomilerdeki toparlanma temposunu hızlandırmaya yardımcı olabileceğini kabul etti.

Japonya ayrıyeten Haziran ayı imalat ve hizmet satın alma müdürleri endeksini yayınladı. İmalat endeksi 51,5 puan ile beklentilerin altında kaldı. Datalar, Temmuz ayında olacak Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesinde Japonya ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiğini gösterdi.

Öteki değerli metaller ortasında gümüş %0,2 yükselirken platin %0,1 artış kaydetti. Paladyum %0,2 geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku