Altın, zayıflayan dolar üzerine yükseldi lakin ABD iş raporu öncesinde artış hudutlu

0

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Altın, dolar zayıfladığından Asya’da Cuma günü yükseldi. Yatırımcılar artık, varlık alımları ve faiz artırımları ile ilgili ipuçları için ABD iş raporunu bekliyor.

Altın vadeli süreçleri %0,08 artışla 1.812,95 dolar oldu fakat dört hafta içinde birinci haftalık kaybı yolunda ilerledi. Dolar ise yükselse de bir ayın düşük düzeyine yakın kaldı.

Tarım dışı istihdam raporunu içeren iş raporu gün içinde yayınlanacak. Fed’in, varlık alımlarını azaltmaya başlamak ve faizleri artırmak için sunduğu ön şartlardan biri işgücü piyasasındaki toparlanma olduğunda yatırımcıların ilgisi bu raporda olacak.

Perşembe günü yayınlanan bilgiler, geçen hafta birinci işsizlik müracaatlarının 340.000 olduğunu gösterdi. Bu sayı Investing.com tarafından hazırlanan 345.000 kestiriminin ve bir evvelki hafta kaydedilen 354.000 müracaatın altında oldu.

Datalar ayrıyeten Ağustos ayındaki işten çıkarmaların, 24 yılın en düşük düzeyine gerilediğini de gösterdi. Bu, dünya genelinde artan Covid-19 olay sayılarına karşın işgücü piyasasındaki toparlanmanın hala güçlü olduğunu gösteriyor.

Çin’in Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi (PMI) Ağustos ayında 46,7 puan ile büyüme-küçülme hududu olan 50 puanın altında kaldı.

Öbür yandan SPDR Gold Trust (P:GLD) varlıkları, Perşembe günü %0,2 düşüşle 998,52 tona düşerek 2020 Nisan ayından beri gördüğü en düşük düzeye inmiş oldu. Rusya ise milletlerarası altın ve döviz rezervlerinin, IMF’den tranş aldıktan sonra 615,6 milyar dolar ile rekor düzeye yükseldiğini söyledi.

Başka değerli metaller ortasında gümüş %0,2 yükselirken platin %0,1 ve paladyum %0,3 artış gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku