Alüminyum 10 yılın zirvesinde

0

Alüminyum fiyatları, Gine’deki darbenin tedarik konusunda yarattığı belirsizlik ve küresel talebin artmasıyla Londra’da 10 yılın zirvesine tırmandı.

Hafta sonu Batı Afrika ülkesi Gine’den gelen darbe haberi alüminyum fiyatlarında 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye tekrardan sıçramasına neden oldu. Alüminyum üretiminin yüzde 90’ının karşılandığı hammaddenin boksit olması nedeniyle dünyanın en büyük ikinci boksit üreticisi Gine’deki kargaşa da alüminyum fiyatlarını etkiledi.

Gine’deki askeri cuntanın şirketleri madencilik faaliyetlerini devam etmeleri konusunda teşvik etmesi fiyatların yükselişini şimdilik sınırlarken alüminyum fiyatları 2011’deki zirveyi geçerse finansal krizden bu yan en yüksek seviyeye çıkmış olacak. Gine’de 7,4 milyar ton boksit rezervi bulunurken Çin boksit ithalatının yüzde 55’ini Gine’den yapıyor.

Alüminyum fiyatları, Londra Metal Borsası’nda yüzde 1,5 yükselişle ton başına 2 bin 798 dolar civarında işlem görürken Şangay’daki alüminyum vadelileri 2006 yılından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku