Alüminyum 13 yılın zirvesini gördü

0

Alüminyum fiyatları, Gine’deki darbenin tedarik konusunda yarattığı belirsizlik ve küresel talebin artmasıyla 13 yılın zirvesine tırmandı.

Hafta sonu Batı Afrika ülkesi Gine’den gelen darbe haberi alüminyum fiyatlarında 2008 yılından bu yana en yüksek seviyenin test edilmesine yol açtı.

Alüminyum üretiminin yüzde 90’ının karşılandığı hammaddenin boksit olması nedeniyle dünyanın en büyük ikinci boksit üreticisi Gine’deki kargaşa da alüminyum fiyatlarını etkiledi.

Alüminyum fiyatları, Londra Metal Borsası’nda yüzde 1,5 yükselişle ton başına 2 bin 807 dolardan işlem gördü.

Boksit ülkesi Gine

2019 rakamlarına göre dünyanın en büyük boksit rezervi 7,4 milyar ton ile Gine’de. Gine’yi 5,1 milyar ton ile Avustralya ve 3,7 milyar ton ile Vietnam takip ediyor.

Gine’nin boksit ihracatı 2015 yılından 2020’ye gelindiğinde birkaç katına çıkarken, en büyük alıcı Çin’in alüminyum üretimindeki artış ciddi oranda etkili oluyor. 2021 yılı Ocak-Temmuz rakamlarına bakıldığında Çin’in boksit ithalatının yüzde 55’i Gine’den, yüzde 31’i Avustralya’dan geri kalan yüzde 14 gibi küçük bir oran ise diğer ülkelerden sağlanıyor. Fakat hem darbe haberleri hem de Çin Hükümeti’nin karbon emisyonuna dair aldığı üretimi azaltma planları ülkenin ihracatında 2021 yılında ciddi azalma gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku