Arjantin Merkez Bankası Lideri: “Kripto paralar izlenmeli”

0

Arjantin Merkez Bankası Lideri, kripto para ünitelerinin yakından izlenmesi gerektiğini ve döviz düzenlemelerinden kaçmak için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Arjantin Fintech Odası tarafından düzenlenen yakın tarihli bir toplantıda Miguel Pesce, Arjantin Merkez Bankasının kripto para ünitelerini yakından izleyeceğini söyledi. Merkez Bankası Lideri Pesce, kripto para ünitelerindeki süratli fiyat değişimlerinin en büyük meselelerden biri olduğunu söyledi. Ayrıyeten Pesce, kripto paraların döviz denetimlerini aşmak için kullanılamayacağından emin olmak istiyor.

Yapılan sanal bir toplantıda Pesce, genel olarak fintech ve kripto para ünitelerinin artan kıymeti hakkındaki fikirlerinden bahsetti. Bankalar, fintech şirketleriyle değişen yeni dinamiklere ahenk sağlaması gerektiğini ima etti. Pesce ayrıyeten kripto paralarındaki ani fiyat değişimlerine dikkat çekerek kripto para ünitelerinin gelişimi konusunda kaygılı olduğunu belirtti.

Süratli ve ani fiyat değişimleri rastgele bir para ünitesinde muhakkak olmaması gerektiğini savunan Pesce, varlık sınıfına karşı olmadığını da ayrıyeten belirtti. Dolar ile yapılan ödemelerin tek bir döviz piyasasından geçmesi gerektiğini de vurguladı. Pesce daha sonra kelamlarına şu biçimde devam etti:

Arjantin vatandaşları kripto para ünitelerine yabancı değil. 2019’da Arjantin borsası ağır bir halde çöktüğünde, Bitcoin çok yüksek fiyatlardan süreç gördü. Ülke 2019 yılında, o vakte kadarki en yüksek Bitcoin hacmine ulaştı.

Kripto paralara gelen regülasyonlar

Düzenleyiciler her yerde kripto para üniteleri üzerinde çalışıyor. Pesce, kripto para piyasası regülasyonlarında iki tarafı da mutlu olacak formda olması gerektiğine inanıyor üzere gözüküyor.

Birçok hükümet ve düzenleyici kurum kripto paraları düzenlemek isterken kendilerini güç bir durumda buluyor. Yeni varlık sınıfı süratle büyüyor ve ana akım tarafından benimseniyor. Bu da kripto para piyasası için denetimsiz büyüme olarak tanımlanabilir. Tıpkı vakitte iktisat yahut finans konusunda hakikat ve yanlışı hükümetler belirler. Tahminen de kripto para piyasası daima ani fiyat değişimleri olan, merkeziyetsiz ve gücünü insanlardan alan bir piyasa olmaya devam edecek.

Şimdilik düzenlemeler kripto para piyasasındaki bu büyümeyi yakalayamadı üzere gözüküyor. Hükümetler regülasyon hareketlerini hızlandırmaya çalışıyor. Kripto para yeniliği, finans piyasaları için net bir çerçeve oluşturamadı. Güney Kore üzere kimi hükümetler süratli teşebbüslerde bulunurken, ABD üzere başkalar ülkeler ise daha çok vakte bırakıyor.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku