AstraZeneca, Avustralya’nın Covid-19 aşısını 60 yaş ile sınırlamasından sonra paha kaybetti

0

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com — Avustralya’nın, şirketin Covid-19 aşısının 60 yaş üstü ile sınırlama kararını takiben AstraZeneca (NASDAQ:AZN) payları piyasa öncesinde %1 üzerinde kayıp yaşadı.

Hükümet Avustralya’nın, AstraZeneca aşısından 3,3 milyon doz uyguladığını ve bunun 60’ında kan pıhtılaşması görüldüğünü söyledi. Reuters’e nazaran şimdiye kadar iki kişi hayatını kaybetti, bu da sıhhat bakanı Greg Hunt’un politik değişiklik yapmasına yol açtı.

Nisan ayında Avustralya, AstraZeneca aşısının kullanımını 50 yaş üstü ile sınırlamak için adım atmıştı.

AB’nin birçok üye devleti bilhassa gençler ortasında, ender görülen kan pıhtılaşması olayları nedeniyle, ekseriyetle 50 ila 65 yaş ortasında değişen muhakkak bir yaş altındaki şahıslara AstraZeneca aşısını uygulamayı durdurdu.

Nisan ayında Avustralya Pfizer’in (NYSE:PFE) COVID-19 aşısı siparişini 40 milyon doza çıkarırken 25 milyon doz da Moderna’dan (NASDAQ:MRNA) sipariş etti.

Reuters’e nazaran ülkenin en ağır nüfuslu eyaletlerinin olaylarla boğuşmasının sonucu olarak Avustralya’nın aşı siyasetinde değişikliğe gidildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku