Avrupa borsaları düşüşte, Almanya’nın tüketici itimadı zayıflıyor

0

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Perşembe günü düşüşle açılıyor. Almanya’nın iktisada olan inancında azalma görülürken yatırımcılar, Fed ve öteki merkez bankalarının kıymetli toplantıları öncesinde temkinli.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,3 geriledi.

Almanya’nın GfK tüketici iklimi endeksi, Ağustos ayı için -0,4 puana revize edildikten sonra Eylül ayı okuması -1,2’ye düştü ve Avrupa’nın en büyük iktisadında hissiyatın zayıfladığına işaret etti.

Çarşamba günü IFO Enstitüsü’nün işletme iklimi endeksi, arka arda ikinci ayda da düşüş yaşadı. Alman üreticiler, üretimde kullanılan orta eserlerin tedarikinde yaşanan darboğazlardan şikayet ederken artan hadise sayılarından da sıkıntılıydı. Çarşamba günkü datalara nazaran ülkedeki yeni enfeksiyon sayısı, üç ayın yükseğini gördü.

İngiltere’de de tüketici itimadı düşüş yolunda: İngiltere Sanayi Konfederasyonu tarafından yapılan çeyrek periyotluk işgücü piyasası anketi, işgücünde yaşanan kıtlıktan şikayet eden şirket sayısının arttığını gösterdi.

Bu karamsarlığa katkısı olan öteki gelişme, Perşembe günü AB’nin, ABD’den gelen ziyaretçilere tekrar kısıtlama uygulayabileceği haberi oldu. Bu, bölgenin seyahat ve boş vakit bölümünü kıymetli ölçüde etkileyecek. Avrupa ABD’li turistler üzerindeki kısıtlamaları gevşettikten sonra ABD’nin karşılık vermemesi ile AB gergin.

Avrupa piyasaları Asya’dan negatif bir hissiyat aldı. Güney Kore, salgının başından bu yana faizleri artıran birinci büyük Asya iktisadı oldu. Kore Bankası faizleri 25 bp artırarak %0,75’e çıkardı ve yeni artışların da geleceğini öne sürdü.

Bununla birlikte yatırımcıların ilgisi Jackson Hole sempozyumunda. Fed Lideri Jerome Powell Cuma günü konuşma yapacak ve bankanın varlık alımlarını azaltma konusunda söyleyebileceği şeyler, önümüzdeki haftalar için piyasa hissiyatını belirleyebilir.

Kurumsal gelişmelerde; Deutsche Bank (DE:DBKGn) ilgi çekebilir. Wall Street Journal Çarşamba günkü haberinde ABD’li yetkililerin, Alman bankanın varlık idare ünitesi DWS Group  (DE:DWSG) için araştırma yürüttüğünü söyledi. DWS Group’un sürdürülebilirlik alanındaki eski yöneticisi, varlıkları yönetmek için kullandığı sürdürülebilir yatırım kriterlerini abarttığını söyledi. DWS payı bu haftanın başında tüm vakitlerin yükseğini görmüştü.

Öte yandan Barclays (LON:BARC) Perşembe günü, Hindistan’daki operasyonlarını büyütmek için ülkede 30 milyar rupi (400 milyon dolar) üzerinde yatırım yapacağını söyledi.

Petrol fiyatları, Mart ayından beri gördüğü en büyük üç günlük artışın akabinde düzeltme görerek düşüş yaşadı. delta varyantının tesiriyle artan olay sayıları, global talepte yaşanan toparlanma için risk oluşturmaya devam ediyor.

Bununla birlikte ABD’deki fotoğraf daha ümit verici. Güç Bilgilendirme Dairesi raporuna nazaran ham petrol stoklarında arka arda üçüncü düşüş yaşanırken genel yakıt talebi, 2020 Mart ayından beri en büyük artışını yaşadı.

WTI %0,6 düşüşle 67,94 dolar olurken Brent %0,5 düşüş yaşayarak 70,94 dolara geriledi. Her iki kontrat de son üç gün içinde %10 üzerinde artış yaşadı.

Altın vadeli süreçleri ise %0,2 kayıpla 1.787,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1765’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku