Avrupa borsaları, Powell’ın Jackson Hole konuşması öncesinde sakin

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa pay senedi piyasaları Cuma günü sakin seyretti. Yatırımcılar, Fed Lideri Jerome Powell’ın merakla beklenen konuşması öncesinde konum alma konusunda temkinli.

DAX %0,1 yükselirken CAC 40 sakin kaldı ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Fed’in yıllık merkez bankacıları araştırma konferansı olan Jackson Hole Sempozyumu, Covid-19 virüsünden ötürü bu yıl sanal olarak düzenleniyor ve geçmişte Fed siyasetçileri tarafından ekseriyetle gelecek siyasetine kılavuz sağlamak için kullanıldığından piyasanın ilgisi tüm hafta bu aktiflikte oldu.

Powell TSİ 17.00’da konuşacak ve açıklamalarında, Fed’in tahvil alım programını azaltmak için kabaca bir vakit çizelgesi sunması bekleniyor. Bu, koronavirüs salgını sonrasında merkez bankasının emsalsiz mali dayanağını bitirmek için bir başlangıç olacak.

Cuma günkü temkinliliğin bir öbür sebebi, Perşembe günü Kabil havaalanı dışında intihar saldırısı olarak gerçekleşen ve onlarca sivilin ve en az 13 ABD askerinin vefatına yol açan patlamadan sonra Afganistan’da işlerin karışması oldu.

Avrupa’ya geri dönersek; delta varyantının yayılmasına ait telaşlar ve yavaşlayan ekonomik ivmenin baskısıyla Fransız tüketici inancı Ağustos ayında düşüş yaşadı. İtalya’da tüketici inancı beklenenden daha az gerilese de iş inancı çok daha sert bir düşüş yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde: Just Eat Takeaway (F:T5W) %3,5 kayıp yaşadı. New York, besin dağıtım uygulamalarının lisanslanmasına ait maddeyi onayladı ve restoranlardan talep edebilecekleri kurulları kalıcı olarak sınırladı. Bu gelişme, JET’in satın alım sürecinde olduğu GrubHub’ı (NYSE:GRUB) da etkileyecektir.

Avrupa Komitesi Morphosys (DE:MORG) şirketinin kansere ilacını onayladıktan sonra payları %3,1 yükseldi.

Öte yandan ham petrol fiyatları yükselerek bu haftayı yüksek bitirme yolunda ilerliyor. Tropik İda Fırtınası bölgeye yaklaşarak kasırgaya dönüşme durumunda üretimde kısa vadeli aksaklıklara yol açma riski taşıdığından Meksika Körfezi’ndeki petrol şirketleri üretimi durdurdu.

Cuma günü ilginin bir kısmı Baker Hughes kule sayımı bilgilerinde olacakken CFTC’nin (Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Komisyonu) net durum alma dataları de piyasanın gidişatına ait ipuçları için dikkatle incelenecek.

WTI vadeli süreçleri %1,7 artışla 68,59 dolar olarak haftalık %8 üzerinde yarar yolunda ilerlerken Brent %1,3 artışla 71,10 dolara yükseldi ve haftalık %9 üzerinde artış ile kapanma yoluna girdi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 artışla 1.801,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,1755’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku