Avrupa borsaları yükseldi, IFO raporu öncesinde Almanya’da piyasalar düşük performans gösteriyor

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü yükseldi. Almanya’da ise piyasalar, Fed toplantısının yanı sıra IFO raporu öncesinde düşük performans gösterdi.

DAX sakin seyrederken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,2 yükseldi.

Avrupa borsaları Wall Street’ten müspet bir zaman aldı. Nasdaq Composite ve S&P 500 rekor düzeylerde kapanırken Asya daha düşük süreç gördü.

Almanya’nın AB dışındaki en büyük ikinci satış piyasası Çin’e olan ihracatı, yıllık bazda %3,9 düşüşle 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en büyük düşüşü yaşadı. Bunun üzerine Çarşamba günü Almanya piyasaları düşük performans gösterdi.

Öte yandan IFO Enstitüsü’nün Ağustos ayı işletme iklimi endeksinin, arka arda ikinci ayda da düşüş göstermesi bekleniyor.

Bununla birlikte bu haftanın ilgi odağında Fed’in yıllık iktisat sempozyumu var. Bu yıl salgın yüzünden Jackson Hole sempozyumu online düzenlenecek. Fed Lideri Jerome Powell’ın Cuma günkü konuşması, merkez bankasının varlık alımlarını azaltma sürecine ait ipuçları için dikkatle izlenecek.

Avrupa’nın yarar devri neredeyse bitti ve son Refinitiv I/B/E/S datalarına nazaran ikinci çeyrekte kârların %151 artmış olması beklenirken büyük oranda başarılı olan bir devir oluyor. Bu olumlu ortam pay senetlerini de desteklediğinden bölgenin majör endeksleri rekor düzeylerden pek uzaklaşmıyor.

İlgi odağında olan dallardan biri, özel sermaye şirketlerinin radarında olan İngiltere süpermarketleri oldu. Temmuz ayında Clayton, Dubilier & Rice’tan teklif aldığından bu yana WM Morrisons (LON:MRW) payı %60 üzerinde artış yaşadı ve bu durum şirketi, FTSE 100 endeksine taşıyacak.

Öte yandan Çarşamba günü petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Amerikan Petrol Enstitüsü dataları, 20 Ağustos ile biten haftada ham petrol stoklarında 1,6 milyon ve akaryakıt stoklarında 1 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

ABD’nin Güç Bilgilendirme Dairesi ise resmi sayılarını Çarşamba günü paylaşacak.

WTI vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 67,52 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 70,36 dolara geriledi. Bir petrol platformunda yaşanan yangının akabinde Meksika’daki üretimin günlük 400.000 varilden fazla düşmesinin tesiriyle, her iki mukavele de son iki günde %8 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,8 düşüşle 1.794,35 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1740’a geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku