Avrupa borsaları yükselişte, PMI dataları toparlanmanın yavaşladığını gösteriyor

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Geçen hafta yaşanan büyük düşüşlerin akabinde pazartesi günü Avrupa borsası yükseldi. Lakin yeni Covid-19 olaylarından ötürü global iktisatta yavaşlama olduğunu gösteren bir dizi anketin akabinde inanç hala kırılgan.

DAX %0,1 yükselirken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,3 artış gösterdi.

Piyasalar geçen hafta, Şubat ayından beri gördükleri en büyük düşüşlerin akabinde yükselişe geçti. Tam da FED’in, inanılmaz nakdî teşvikini geri çekmeyi düşündüğü bir vakitte Delta varyantının yayılması ile global büyümenin ziyan göreceğinden telaş ediliyor.

Bu haftaya başlarken hissiyatı destekleyen gelişme, Çin’in Temmuz ayından beri birinci sefer bölgesel yeni bir olay bildirmemesi oldu.

Bununla birlikte hissiyat hala kırılgan. Flaş PMI datalarına nazaran Almanya’nın imalat kesimi ve Fransa’nın hizmet bölümü büyümesi, Temmuz ayına kıyasla Ağustos ayında yavaşladı.

Erken saatlerde paylaşılan bilgilere nazaran ise Japonya’nın fabrika aktivitesinde büyüme yavaşlarken hizmet bölümü geçen yılın Mayıs ayından beri en süratli tempoda küçüldü. Bu durum, son hadise dalgası yüzünden uygulanan acil durum önlemlerinin tesirini gözler önüne seriyor.

Fed’in 26 Ağustos’ta başlayacak olan Jackson Hole sempozyumu, bu haftanın temel ilgi odağı olacak. Fed lideri Jerome Powell’ın, aylık 120 milyar dolar olan tahvil alım programının azaltılmaya başlanacağına işaret etmesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde: J Sainsbury (LON:SBRY) payı %8 üzerinde artış yaşadı. Bir rapora nazaran özel sermaye şirketleri, gözünü muhtemel bir teklif için İngiltere’nin süpermarket zincirine çevirdi. Rakibi WM Morrison (LON:MRW) ise şimdiden birkaç özel sermaye şirketinden gelen teklif rekabetinin içinde.

BioNTech (DE:22UAy) %5 artış yaşadı. ABD FDA’nın, şirketin Pfizer (NYSE:PFE) ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısı için tam onay vermesi bekleniyor.

Öte yandan petrol fiyatları yükseldi lakin dünya çapında yavaşlayan yakıt talebine dair telaşlar ortasında hissiyat düşük kalabilir.

WTI %2 yükselerek 63,38 dolar olurken Brent %2 artış yaşayarak 66,04 dolara ulaştı. Her iki mukavele de yedi günlük kayıp zinciri yaşarken bir evvelki seansta 21 Mayıs’tan beri gördükleri en düşük düzeye gerilemişti.

Altın vadeli süreçleri ise %0,2 artışla 1.787,80 dolara yükselirken EUR/USD %0,1 artışla 1,1710’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku