Avrupa borsası büyük oranda yüksek açıldı, seyahat payları kıymet kaybetti

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü büyük oranda yüksek süreç gördü fakat Çin’den gelen olumsuz bilgiler ve Covid-19 kaynaklı yeni kısıtlamaların ziyan verdiği seyahat payları nedeniyle artışlar hudutlu.

DAX %0,5 yükselirken CAC 40 %0,1 artış gösterdi ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

Erken saatlerde yayınlanan bilgiler, Çin ekonomisindeki toparlanmaya kuşku düşürdü. Ağustos ayında fabrika aktivitesi yavaş bir tempoda büyürken hizmet dalı küçülme bölgesine gerçek yuvarlandı.

Son Covid-19 dalgasını önlemek için uygulanan mobilite kısıtlamaları ile yüksek ham unsur fiyatları ve arz kısıtlamaları bir ortaya gelerek ülkenin imalat satın alma müdürleri endeksinin 50,1 puana düşmesine yol açtı. Çin’in PMI okumasında tepe yapmasından bu yana altı ay geçti.

İmalat dışı PMI okuması ise 53,3 puandan 47,5 puana düşerek büyümeye işaret eden 50 puan hududunun altına düştü. Bu, 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük okuma oldu.

Avrupa’da hissiyatı baskılayan başka olay, AB’nin, inançlı seyahat listesinden ABD’yi çıkarma kararı oldu. ABD, birçok Avrupa ülkesi için “seyahat etmeyin” tavsiyesi vermişti.

British Airways’in sahibi IAG (LON:ICAG) Group %3 ve Air France KLM (PA:AIRF) %1,2 geriledi ve Deutsche Lufthansa (DE:LHAG) %1,3 kayıp yaşayarak CEO Carsten Spohr’un, Alman havayolu şirketinin bu yaz müspet nakit akışı yaratacağını söylediği açıklamaları gölgede bıraktı.

Başka kurumsal gelişmelerde: Vivendi (OTC:VIVHY), Universal Music Group’un %2,9’unu daha Pershing Square’e 1,15 milyar dolar karşılığında satma mutabakatı yaptıktan sonra payı %0,7 paha kaybetti. Bunzl (OTC:BZLFY), yarı yıl sonuçlarını paylaştı ve görünümünü değiştirmedi. Payları ise %1,8 kaybetti.

Fransa’nın enflasyon oranı Temmuz ayına nazaran %0,7 artışla şaşırttı. 12 aylık enflasyon oranının %2,4 olduğu düşünülürse bu, yaklaşık üç yılın en süratli okuması oldu. Almanya’nın Ağustos ayı işsizlik ve Euro bölgesi enflasyon sayıları üzere değerli bilgiler daha yayınlanacak.

Bununla birlikte Fed lideri Powell’ın, Cuma günkü Jackson Hole konuşması sırasında varlık alımlarının azaltılacağı sürece ait net bir çizelge sunmamasının akabinde oluşan müspet atmosfer, payları desteklemeye devam edecek.

Pek çok kişi Fed liderinin, merkez bankasının emsalsiz mali dayanağı için sonun başlangıcını belirlemesini bekliyordu.

İda kasırgasının ABD Körfez Kıyısına vurmasının akabinde rafinerilerdeki kesintilerin uzayacağı ve petrol talebinin düşeceği beklentileri ile zararın beklendiği kadar şiddetli olmadığı gerçeği birbirini dengelerken ham petrol istikrarlı seyretti. Akaryakıtın toptan satış fiyatları geçen hafta elde ettiği artışın yarısını kaybetti.

İda, günlük yaklaşık 2 milyon varil petrol işleyen Louisiana’daki altı rafinerinin üretimini aksattı.

Piyasa ayrıyeten OPEC+ toplantısını bekliyor. Kartelin, Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik üretim artışı daha yapması bekleniyor.

WTI %0,1 düşüşle 69,17 dolar olurken Brent 72,25 dolarda pek değişmedi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 artışla 1.818,05 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,1825’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku