Avrupa borsası düşüşte; ECB üyeleri teşvik konusunu tartışıyor

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa pay senedi piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) mali teşviki bitirme konuşmalarının tesiriyle Perşembe günü hafif düşüşle açılıyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

Euro bölge ekonomisindeki toparlanma ile enflasyonda görülen büyük artış, ECB’nin fevkalâde mali teşvikini tartışma konusuna çevirerek bölge piyasalarına risk oluşturdu.

Bu haftanın başlarında Euro bölgesi enflasyonu %3 ile ECB amacının oldukça üzerine yükseldi ve bu durum, Bundesbank müdürü Jens Weidmann’ın Çarşamba günü teşviki azaltma konusunu açmasına yol açtı.

Almanya merkez bankası müdürü, “fiyat görünümüne yönelik riskleri izlemeliyiz. Bana nazaran artış taraflı riskler baskın” dedi.

Weidmann ve şahin Robert Holzmann ve Klaas Knot ECB idare kurulunda azınlıkta da olsa ECB’nin son toplantısına ilişkin hesaplarda, 19 ay evvel başlayan salgından bu yana çok enflasyon riskleri en net halde kabul edildi.

Temkinliliği artıran sebeplerden bir başkası, Çin’deki düzenleyici baskısının devam ettiğine dair göstergeler oldu. Ülkenin düzenleme kurumları, onaylı olmayan şoför ve araç alımı yaptıkları suçlaması üzerine ortalarında Didi (NYSE:DIDI) ve Meituan’ın (OTC:MPNGY) da olduğu 11 araç çağırma ve teslimat şirketini çağırdı.

Bununla birlikte Çin, finansal yüklerini hafifletmek için küçük ve orta ölçekli firmalara dayanak olacağını duyurdu.

Dünya genelinde yatırımcılar, ABD’nin Cuma günü yayınlanacak olan Ağustos ayı istihdam raporunu bekliyor.

Ortalama iddialar tarım dışı istihdamda 750.000 artış bekliyor lakin ADP tarım dışı istihdam değişimi 374.000 ile hayal kırıklığı yarattı. Perşembe günü yayınlanacak olan haftalık birinci işsizlik müracaatları da Cuma günkü rapor öncesinde takip edilecek.

Avrupa’da kar cephesinde Barratt Developments (LON:BDEV) ve Superdry (LON:SDRY) raporları yer alırken milyarder Bernard Arnault’nun varlıklarını tekrar yapılandırmasının akabinde Fransa’nın medya ve yayın firması Lagardere (PA:LAGA) de ilgi çekecek.

OPEC+ Çarşamba günkü toplantısında Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik ek üretim artışı yapmaya devam edeceğini tasdik ettikten sonra ham petrol zayıfladı. Küme ayrıyeten bu hafta 2022 talep iddiasını yükseltti.

Bununla birlikte ABD ve Avrupa’da görülen yeni olay dalgasından ve İda Kasırgası’nın Körfez Kıyısına vurması ile ABD’li birçok rafinerinin kullanım dışı olmasından ötürü kısa vadede talep büyümesine ait kuşkular sürüyor.

Öte yandan ABD ham petrol stokları geçen hafta 7,2 milyon varil düşüş yaşadı.

WTI vadeli süreçleri %0,4 düşüşle 68,33 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 71,38 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli süreçleri %0,1 yükselişle 1.816,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1845’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku