Avrupa borsası yüksek açılıyor, Çin bilgileri hüsran yarattı

0

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Fed lideri Jerome Powell’ın nispeten güvercin iletisinden faydalanmaya devam ederek Salı günü yüksek açılıyor. Bununla birlikte Çin’in hüsran yaratan bilgilerinden sonra artışlar sonlu olacak.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Erken saatlerde yayınlanan bilgiler, Çin ekonomisindeki toparlanmaya kuşku düşürdü. Ağustos ayında fabrika aktivitesi yavaş bir tempoda büyürken hizmet dalı küçülme bölgesine hakikat yuvarlandı.

Son Covid-19 dalgasını önlemek için uygulanan mobilite kısıtlamaları ile yüksek ham husus fiyatları ve arz kısıtlamaları bir ortaya gelerek ülkenin imalat satın alma müdürleri endeksinin 50,1 puana düşmesine yol açtı. Çin’in PMI okumasında tepe yapmasından bu yana altı ay geçti.

İmalat dışı PMI okuması ise 53,3 puandan 47,5 puana düşerek büyümeye işaret eden 50 puan sonunun altına düştü. Bu, 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük okuma oldu.

Salı günü Avrupa’da yayınlanacak değerli bilgiler var: Almanya’nın Ağustos ayı işsizlik dataları ile Euro bölgesi enflasyon sayıları. Euro bölgesinde iktisat hissiyatının Ağustos ayında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadığını gösteren bilgilerin akabinde bölge ekonomisindeki toparlanmaya dair tasalar büyüyor.

Bununla birlikte tatilde olan İngiltere piyasası dışında Pazartesi günü piyasalar yüksek kapattı ve Fed lideri Powell’ın, Cuma günkü Jackson Hole konuşması sırasında varlık alımlarının azaltılacağı sürece ait net bir çizelge sunmamasının akabinde bu olumlu atmosfer devam edecek.

Pek çok kişi Fed liderinin, merkez bankasının emsalsiz nakdî takviyesi için sonun başlangıcını belirlemesini bekliyordu.

Öte yandan Lider Joe Biden’in, 20 yıllık savaşın akabinde sorunlu Orta Asya ülkesi Afganistan’a Amerikan müdahalesini bitirmek için belirlediği son tarihe uygun bir formda ABD, ülkedeki askeri varlığını resmi olarak sona erdirdi.

İda kasırgasının ABD Körfez Kıyısına vurmasının akabinde rafinerilerdeki kesintilerin uzayacağı ve petrol talebinin düşeceği beklentileri ile zararın beklendiği kadar şiddetli olmadığı gerçeği birbirini dengelerken ham petrol istikrarlı seyretti.

İda, günlük yaklaşık 2 milyon varil petrol işleyen Louisiana’daki altı rafinerinin üretimini aksattı.

Piyasa ayrıyeten OPEC+ toplantısını bekliyor. Kartelin, Aralık ayına kadar her ay günlük 400.000 varillik üretim artışı daha yapması bekleniyor.

WTI %69,22 dolarda sakin kalırken Brent 72,25 dolarda pek değişmedi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 artışla 1.820,20 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,1828’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku