Avrupa borsası yükseldi; gözler PMI bilgilerinde

0

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Geçen hafta yaşanan büyük düşüşlerin akabinde pazartesi günü Avrupa borsası yüksek açılıyor. Fakat yeni Covid-19 hadiselerinden ötürü global iktisatta yavaşlama olduğunu gösteren bir dizi anketin akabinde itimat hala kırılgan.

 DAX %0,7 artarken CAC 40 %0,8 ve FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Avrupa piyasaları geçen hafta çaba içindeydi: DAX ve FTSE 100 %1’e yakın kayıp yaşarken CAC 40 endeksi %3 üzerinde düşüş gösterdi. Tam da FED’in, harikulâde mali teşvikini geri çekmeyi düşündüğü bir vakitte Delta varyantının yayılması ile global büyümenin ziyan göreceğinden telaş ediliyor.

Bilhassa Çin’in Temmuz ayından beri birinci kez bölgesel yeni bir olay bildirmemesinin akabinde yatırımcılar piyasaya geri dönmeye ikna olmuş görünüyor.

Bununla birlikte Ağustos ayı imalat anketleri öncesinde hissiyat, kırılganlığını koruyor.

 Pazartesi günkü datalara nazaran Japonya’nın fabrika aktivitesinde büyüme yavaşlarken hizmet dalı geçen yılın Mayıs ayından beri en süratli tempoda küçüldü. Bu durum, son hadise dalgası yüzünden uygulanan acil durum önlemlerinin tesirini gözler önüne seriyor.

26 Ağustos’ta başlayacak olan FED’in Jackson Hole sempozyumu, bu haftaya gölge düşürecek. Fed lideri Jerome Powell’ın, aylık 120 milyar dolar olan tahvil alım programının azaltılmaya başlanacağına işaret etmesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde yarı iletken dalı ilgi çekebilir. Cuma günkü haberlere nazaran İngiltere’nin rekabet kurumu, Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA), çip dizayncısı ARM’ın 40 milyar dolarlık devralımı üzerine uzun bir soruşturmaya tabi olması gerekeceği konusunda uyardı.

Öte yandan petrol fiyatları yükseldi fakat dünya çapında yavaşlayan yakıt talebine dair kaygılar ortasında hissiyat düşük kalabilir.

WTI %1,9 yükselerek 63,30 dolar olurken Brent %2 artış yaşayarak 66,03 dolara ulaştı. Her iki kontrat de yedi günlük kayıp zinciri yaşarken bir evvelki seansta 21 Mayıs’tan beri gördükleri en düşük düzeye gerilemişti.

Altın vadeli süreçleri ise %0,2 artışla 1.787,00 dolara yükselirken EUR/USD %0,2 artışla 1,1715’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku