Avrupa havayolları, AB ve ABD’nin Transatlantik seyahatini kısıtlama uğraşları yüzünden düşüş yaşadı

0

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Avrupa’nın birden fazla havayolu payı Salı günü düşük süreç gördü. AB, ABD’yi ‘güvenli seyahat listesi’nden çıkardı ve ABD de kıtadaki birçok ülke için ‘seyahat etmeyin’ tavsiyesi çıkardı.

British Airways’in sahibi IAG (LON:ICAG) payları %2,7 geriledi. Air France KLM (PA:AIRF) sakin seyretti.

Yatırımcılar CEO Carsten Spohr’un, Deutsche Lufthansa’nın (DE:LHAG) bu yaz olumlu nakit akışı yaratacağını söylediği açıklamalarını göz gerisi etmeyi seçtiğinden havayolu payları %1,1 geriledi.

İndirimli havayolu şirketleri EasyJet (LON:EZJ) ve Ryanair (LON:RYA) %1,7 ve %2,1 kıymet kaybetti.

ABD ve AB’nin aldığı kararların sebebi, iki bölgede de yaşanan olay artışları oldu. Bilhassa ABD’de hadiseler, salgının kış mevsimindeki doruğundan beri görmediği düzeylere yükseldi.

ABD’de günlük 155.000’den fazla yeni hadise ve 1.200 vefat görülüyor, bilhassa de aşılı olmayan nüfus ortasında.

AB’nin kararı bağlayıcı değil zira halk sıhhati siyaseti, üye devletlerin kendi yetkisinde. Ayrıyeten tam aşılı olan şahısları de muaf tutuyor. ABD’li yolcuların Pfizer (NYSE:PFE), Moderna (NASDAQ:MRNA), AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ve Johnson & Johnson üzere AB tarafından onaylanan aşılardan birini yaptırmış olması gerekecek.

AP raporuna nazaran ABD’li yolculara yönelik muhtemel kısıtlamalar ortasında karantina, varış yerinde test mecburiliği yahut birincil olmayan seyahatin toptan yasaklanması da yer alabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku