Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin, baz metaller – Piyasalarda neler oluyor?

0

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantıda tahvilleri azaltabileceği endişeleri üzerine alt üst oldu. Kanada ve Polonya merkez bankaları, denetimden çıkmış enflasyonla ne yapacaklarına karar vermek için toplanacak. ABD borsası, ekonomik sakinlik dehşetleri ortasında düşük açılacak ve Bitcoin, El Salvador’da Salı günü yaşanan fiyaskonun akabinde hala düşüşte. Baz metal fiyatları ve güç maliyetleri yükselmeye devam ediyor.

İşte 8 Eylül Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ECB dehşetleri Avrupa piyasalarını vurdu

ECB’nin, Perşembe günkü kurul toplantısında niceliksel genişleme programını azaltmaya başlayabileceğine dair yeni bir ihtarın akabinde Avrupa piyasaları düşüş yaşadı.

Avusturya Ulusal Bankası yöneticisi Robert Holzmann, beklenenden daha uygun gelen büyüme sayıları sayesinde bankanın, tahvil alımlarını piyasaların beklediğinden daha süratli bir formda azaltabileceğini söyledi. Güzel bilinen bir şahin olan Holzmann’ın açıklamaları, Euro bölgesi GSYH okumasına yapılan artış taraflı revizyon ile uyumlu.

Analistler, ECB’nin aylık varlık alımlarındaki bir düşüşün, yılın başlarında tahvil getirilerindeki artışın önüne geçmek için artırıldığı göz önüne alındığında, onları sadece yılın başında bulundukları pozisyona geri getirebileceğini belirtiyor. Euro dolar karşısında %0,2 düşüş ile 1,1814 dolara gerilerken Euro Stoxx 600 %0,8 geriledi.

2. Kanada ve Polonya merkez bankaları, enflasyon çelişkisi ile karşı karşıya

Öbür merkez bankaları da siyaset kararı açıklayacak. Delta varyantının yayılması ile iktisatta yavaşlama başladığından Kanada Bankası’nın, politik sıkılaşmadan uzak durması bekleniyor. Karar lokal saat ile 10.00’da açıklanacak.

Başka yandan Polonya Merkez Bankası, enflasyonun Ağustos ayında 10 yılın yükseğine çıkmasının akabinde faizleri artırma konusunda daha çok baskı altında. Kararı lokal saat ile 11.30’da paylaşılacak.

Rusya merkez bankasının ise Cuma günkü toplantıda temel faizi artırması bekleniyor. Bugün yayınlanacak olan Ağustos ayı enflasyon dataları, bankanın niyetini güçlü bir formda etkileyecek.

3. Borsa düşük açılacak; gözler JOLTs anketinde

ABD borsası, son hadise dalgasından ötürü iktisatta yavaşlama kaygıları ortasında kaybını artıracak.

Dow Jones 54 puan düşerken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1’in altında düşüş yaşadı.

Günün temel iktisat verisi, JOLTS iş imkanları anketi olacak. Açık durumların sayısı son aylarda üst üste dört defa yüksek düzeylere ulaştı.

İlgi odağında olabilecek paylar ortasında Çin’in elektrikli araç üreticisi Nio (NYSE:NIO) ve tanışma sitesi operatörü Bumble var. Her ikisi de Salı günü ikincil bir pay arzı duyurdu. PayPal (NASDAQ:PYPL) de ‘şimdi al sonra öde’ finans-teknolojisi Paidy’yi 2,7 milyar dolar karşılığında almayı kabul ettikten sonra ilgi çekecek.

4. El Salvador sonrası Bitcoin, güzelleşmeye çalışıyor

Bitcoin ve öteki kripto paralar, Salı günkü sert düşüşün akabinde kayıplarını kısmen telafi etti. Salı günü Bitcoin, El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak kabul edildi lakin daima bir coşku yaratamadı.

Bitcoin %9,8 düşüşle 46.152 dolar oldu. Ethereum %11 ve Cardano %12 kaybetti.

El Salvador hükümeti, teknik problemlerden ötürü Salı günü cüzdan uygulaması Chivo’ya kayıtları askıya almak zorunda kaldı. Bu fiyasko, ülke vatandaşları ortasında teşebbüse yönelik yaygın güvensizliği derinleştirdi.

Altı yıllık yasal vazife müddetinin de ötesinde iktidarda kalmaya çalışma teşebbüslerinin sonucunda popülaritesi ziyan gören Lider Nayib Bukele, Twitter (NYSE:TWTR) aracılığı ile yaptığı açıklamada hükümetin, düşüşü 150 Bitcoin almak için kullandığını söyleyerek özür dilemedi.

5. Alüminyum 13 yılın yükseğinde; çelik ve güç fiyatları yükseliyor

Emtia fiyatları, ağır enflasyon baskısının ceplere yansıdığını göstermeye devam ediyor. Alüminyum vadeli süreçleri 13 yılın yükseğini görürken sıcak haddeli çelik bobin fiyatı, yaklaşık 2.000 dolar oldu. Her ikisi de Çin’in, yurtiçi üretimin yarattığı kirliliği azaltma uğraşlarından ötürü daha da artıyor.

Avrupa’da ise İngiltere toptan satış elektrik fiyatları, rüzgar üretiminin olmaması ve doğalgaz kıtlığı nedeniyle megavat-saat başına 300 euroyu geçti ve ülkenin kalan kömür kullanan ünitelerindeki üretimin artmasına yol açtı.

Petrol fiyatları da yükseldi. Meksika Körfezi’ndeki üretim ve rafinaj kompleksi, hala üretimi eski haline getirmekle uğraş ediyor. WTI %1,3 artışla 69,25 dolar olurken Brent %1,2 yükselerek 72,56 dolardan alıcılandı. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün stok bilgileri gün içinde paylaşılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku