Avrupa Pay Senetleri Düştü; Çin Yavaşlamasına Dikkat

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü Çin ekonomik datalarının Covid kaynaklı bir yavaşlamaya işaret etmesi ve jeopolitik karışıklığın temkinli olmasına yol açmasıyla düşük düzeyde süreç gördü.

Almanya’da DAX %0,4 düşüş gördü, Fransa’da CAC 40 %0,6 düştü ve İngiltere’de iseFTSE endeksi 100 %0,8 düştü.

Avrupa piyasalarında, endüstriyel üretim Temmuz ayında yıllık %6,4 ve perakende satışları yıllık %8.5 büyüyerek her ikisi de beklentilerden düşük geldi ve Pazartesi günü erken saatlerde Asya’da Çin bilgilerinde açıklanan kayıpları izledi.

Bu yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci iktisadının ve Covid-19 virüsünün son derece bulaşıcı delta varyantının yayılmasıyla gayret etmek için hareketlilik kısıtlamalarını sıkılaştıran kıymetli bir büyüme itici gücünün sonucudur.

Komşu Japonya’da GDP ikinci çeyrekte bir evvelki çeyreğe nazaran %0,3 ve yıllık bazda %1,3 büyüyerek koronavirüsü denetim altına almaya yönelik devam eden kısıtlamalara karşın çift tabanlı bir resesyondan kaçındı.

Taliban isyancılarının başşehir Kabil’i ele geçirmesinin akabinde Afgan hükümetinin çöküşü, olumsuz duyguyu artırdı.

Avrupa’da, Pazartesi günü açıklanacak olan birinci düzey ekonomik bilgiler yolunda çok az şey var.

Kurumsal kesimde, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC (LON:HSBA)’nin sigorta ve sermaye süreçlerini artırdığından AXA’nın (PA:AXAF) Singapur’daki sigorta varlıklarını 575 milyon dolara satın almayı kabul etmesinin akabinde %0,5 düştü. AXA payı de %0.5 düştü.

HSBC, birleşik işletmenin yedinci en büyük hayat sigortası ve dördüncü en büyük perakende sıhhat sigortası olacağını söyledi.

Birleşme ve satın alma temasına bağlı kalarak, Bloomberg Pazartesi günü, Saudi Aramco ‘nun (SE:2222) Reliance Industries’in petrol arıtma ve kimya kesiminde yaklaşık %20’lik bir hisseyi 25 milyar dolara kadar satın almak için ileri görüşmelerde olduğunu bildirdi.

Diğer yerlerde, petrol fiyatları, dünyanın en büyük ikinci ham petrol ithalatçısı olan Çin’deki seyahat kısıtlamalarının yakıt talebini etkileyeceği kaygısıyla Pazartesi günü %1’in üzerinde düştü.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin Pazartesi günkü bilgilerine nazaran, bağımsız rafinerilerin üretimi azaltmasıyla Çin’in geçen ay günlük ham petrol üretimi Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeyine geriledi. Bu, koronavirüsün sert bir biçimde vurduğu geçen yıl Mart ayından bu yana birinci yıllık düşüş oldu.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %1.8 düşüşle varil başına 66.94$’dan süreç görürken, Brent kontratı %1.6 düşüşle 69.45$’a geriledi.

Altın vadeli %0,1 düşüşle 1,777,60 dolara düşerken, EUR/USD 1,1787’den süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku