Avrupa payları sakin, istihdam ve PMI dataları ilgi odağında

0

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları bugün dar aralıklarda süreç gördü. Yatırımcılar, Fed’in para siyasetinin gidişatını etkileyebilecek ABD istihdam verisini bekliyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,3 düştü ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Cuma günü ilgi tarım dışı istihdam datalarında olacak. Temmuz ayında 943.000 artış yaşanan işe alımların, Ağustos ayında 750.000 ile kıymetli ölçüde yavaşlamış olması bekleniyor.

Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının mali teşviki azaltmaya başlaması için ön şartlardan birinin istihdam sayılarındaki gelişme olduğunu açıkça lisana getirdi.

Fakat yeni bir salgın dalgasının güçlenmesi ile son haftalarda iktisatta kimi yavaşlama işaretleri görüldü. Yatırımcılar bu nedenle iş bilgilerine dikkatle bakacak ve son 18 aydır yaşanan rallinin arkasında Fed’in yarattığı likiditenin olmasından ötürü ABD’nin varlık alımlarını azaltma vakti ve temposuna dair ipuçları arayacak.

Avrupa’da günün en kıymetli iktisat dataları, Ağustos ayına ilişkin sonuncu hizmet ve bileşik PMI sayıları olacak ve artan olay sayılarının kıta ekonomisindeki toparlanmayı baskılamasından ötürü düşüş yaşanmış olabilir.

Bununla birlikte Çin’in hizmet bölümü Ağustos ayında küçülme bölgesine girdi. Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi, 2020 nisan ayından beri görülen en düşük düzey 46,7 puana geriledi.

Kurumsal gelişmelerde Berkeley Group (OTC:BKGFY) %0,5 yükseldi. İngiltere merkezli konut geliştiricisi, tüm yıl kârının en az geçen yılki kadar yeterli olmasını beklediğini söyledi. Lakin tedarik zinciri ve işgücü piyasası problemlerinin yanında inşaat maliyet enflasyonu beklediği konusunda da uyardı.

Covestro (DE:1COV) %0,5 yükseldi. Alman kimyasal üreticisi, dünya genelinde 16.500 olan işgücünü 1.700 azaltmayı planladığını onayladı.

Cuma günü ham petrol büyük oranda değişmedi. Yatırımcılar, istihdam raporu öncesinde büyük hareketlerden kaçındı.

Bununla birlikte petrol piyasası, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük düşüş yaşanmasının da dayanağıyla arka arda ikinci haftalık yararı yolunda ilerliyor.

OPEC+, Ekim ayında günlük 400.000 varil ek üretim artışı isteğini onayladı. OPEC tıpkı vakitte gelecek yıl için talep iddiasını de yükseltti.

WTI vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 69,92 dolar olurken Brent %0,1 artarak 73,09 dolardan alıcılandı. Her iki mukavele de Perşembe günü %2 civarı artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 yükselişle 1.813,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1878’den süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku