Avrupa payları zayıf: Carlsberg, yükselişin yıl boyunca süreceğini kestirim ediyor

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa pay senetleri, bira devi Carlsberg’den (OTC:CABGY) gelen hoş sonuçların akabinde bile, COVID kaynaklı global ekonomik yavaşlama telaşlarıyla Çarşamba günü düşüş yaşadı.

Almanya’da DAX %0,2 düşüşle süreç gördü, Fransa’da ise CAC 40 %0,3 düştü. İngiltere’de de FTSE 100 %0,2 geriledi.

Piyasa, COVID-19’un yeni salgınının global ekonomik toparlanmayı yavaşlattığına dair işaretlerle son vakitlerde sarsıldı.

ABD Temmuz perakende satışlar, haftanın başlarındaki zayıf Çin ekonomik datalarının akabinde Salı günü hayal kırıklığına uğratırken, Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz oranlarını ülkedeki yeni olaylar nedeniyle artış beklentilerine karşın değiştirmeme kararı aldı.

Bununla birlikte, Carlsberg’in paylarını %2,5 oranında artıran güçlü sonuçlarının da yardımıyla Çarşamba günü kayıplar küçük. Dünyanın en büyük üçüncü şirketi olan Danimarkalı bira üreticisi, Çin ve Rusya’daki kilit pazarlardaki yeterli sayılarının yardımıyla ikinci çeyrek satışlarının beklentilerin üzerinde rapor etmesinin akabinde Çarşamba günü tam yıl kar kestirimini yükseltti.

İsviçreli tıbbi aygıt üreticisi Alcon (NYSE:ALC)’nin (SIX:ALCC) payı, tüm yıl kar varsayımını yükselttikten sonra %9,7 arttı.

Ayrıyeten Birleşik Krallık tüketici fiyatları yıllık %2,0 arttı, evvelki ay görülen %2,5 büyümeye kıyasla keskin bir halde yavaşladı ve İngiltere Merkez Bankası üzerindeki para siyasetini sıkılaştırma baskısını azalttı. Bununla birlikte, bilhassa bu yıl hanehalkı güç faturalarındaki sert artışlar göz önüne alındığında, bu düşüşün süreksiz olması mümkündür.

Euro Bölgesi’nin geçen ayki enflasyon oranı seansın ilerleyen saatlerinde bekleniyor ve bu yılın %2,2 düzeyinde kalması bekleniyor.

Ayrıyeten gözler, ABD Merkez Bankasının devasa tahvil alım programını dizginlemeye ne vakit başlayabileceğini düşünmesiyle ilgili ipuçları arayan yatırımcılarla bir arada TSİ 21.00’de (18.00 GMT) FED’in Temmuz ayı toplantı tutanaklarını yayımlanmasında olacak.

Öte yandan, petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi ve dört günlük düşüşün akabinde toparlanmaya çalıştı, lakin delta koronavirüs varyantının bilhassa Çin’de yayılması ve hareketlilik üzerindeki ilgili tesirin rastgele bir kazanımı sınırlaması olası.

Bir sanayi kuruluşu olan American Petroleum Institute’un 13 Ağustos’ta sona eren hafta için 1 milyon varilin biraz üzerinde bir düşüş bildirdikten sonra, yatırımcılar ABD Energy Information Administration‘dan gelen en son ham petrol arzı datalarını dikkatli bir formda takip edecekler.

EIA bu haftanın başlarında, ABD kaya petrolü üretiminin Eylül ayında günde 8,1 milyon varile, Nisan 2020’den bu yana en yüksek düzeye yükselmesinin beklendiğini bildirdi. Şu anda günde 7,9 milyon varilin biraz üzerinde.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,8 artışla varil başına 66,86 dolardan süreç görürken, Brent kontratı %0,9 artışla 69,66 dolara yükseldi.

Ek olarak, altın vadeli süreçleri %0,1 artarak 1,790,25 dolar/oz’a yükselirken, EUR/USD %0,1 artarak 1,1723’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku