Avrupa piyasaları büyük oranda düşüş yaşadı, gözler Sanofi’de

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Yavaşlayan ekonomik büyümeye ait telaşlardan ötürü Wall Street’in zayıf hissiyatının baskısıyla Avrupa piyasaları, Çarşamba günü büyük oranda düşük süreç görüyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 geriledi.

ABD, tatilden ötürü kısalan haftaya zayıf başladı. Dow Jones Industrial Average 260 puan üzerinde düşüş yaşadı.

Büyümenin yavaşladığına dair telaşlar, hayal kırıklığı yaratan iş raporunun tesiriyle daha da arttı ve riskten kaçınmayı tetikledi.

Japonya, ikinci çeyrek büyüme oranını yüksek revize etme konusunda Euro bölgesini takip ettikten sonra bile bu zayıf hissiyat, Çarşamba günü Avrupa’ya da taşındı.

Çarşamba günü Avrupa data cephesi nispeten boş, yalnızca Fransa’nın ticaret dataları ve İtalya’nın perakende satışları yayınlanacak. İdare kurulu üyelerinin, varlık alım programını azaltma konusunu tartışma mümkünlüğü ile ilgi büyük oranda Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısında olacak.

Kurumsal gelişmelerde: Sanofi (NASDAQ:SNY) ilgi çekecek. Fransız ilaç üreticisi, ABD’li biyo-eczacılık şirketi Kadmon’u (NASDAQ:KDMN) 1,9 milyar dolarlık bir muahede ile almayı planladığını duyurdu.

BHP Group (NYSE:BHP) ise Avustralya ve öbür global bölgelerde bakır ve nikel üzere pil mineralleri aramak için AI araştırma firması KoBold Metals ile işbirliği yapmayı düşündüğünü söyledi.

Çarşamba günü ham petrol fiyatları stabilize oldu. İda Kasırgası sonrası tekrar açılma çabası veren Meksika Körfezi’ndeki üreticilerden ötürü ilgi ABD piyasasına çevrildi.

Kasırga vurduktan bir haftadan fazla vakit geçmişken Körfez üretiminin dörtte üçünden fazlası hala çevrimdışı. Yatırımcılar, kasırganın ham petrol ve rafineri üretimi üzerindeki tesirini daha net görmek istediği için Çarşamba günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ve Perşembe günü ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin raporları dikkatle izlenecek.

WTI vadeli süreçleri %0,6 artışla 68,78 dolar olurken Brent %0,5 yükselerek 72,05 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 1.797,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1833’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku