Avrupa piyasaları düşüş yaşadı, Deutsche Telekom, yaptığı mutabakat sonrasında paha kazandı

0

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa pay senedi piyasaları, telekomünikasyon bölümü üstün performans gösterirken Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde Salı günü düşüş yaşadı.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE 100 %0,2 kaybetti.

Avrupa’nın majör endeksleri, Temmuz ayında Almanya’nın fabrika siparişlerinde yaşanan beklenmedik artışın yardımıyla Pazartesi günü %1’e yakın artış yaşadı.

Salı günü yayınlanan bilgiler, Temmuz ayında %19,3 artış yaşayan Çin ihracatı, Ağustos ayında bir yıl öncesine nazaran %25,6 ile beklenenden süratli artış yaşadı. Ekonomistlerin %17,1 büyüme varsayımlarını aşan bu oran, Delta varyantı ile yüksek hammadde fiyatlarının yol açtığı aksiliklere karşın global talebin gücüne işaret ediyor.

Bununla birlikte yatırımcılar, ZEW ekonomik hissiyat endeksi ve daha da kıymetlisi Perşembe günkü ECB toplantısı öncesinde temkinli.

Merkez bankası idare heyetinde sesi giderek artan şahin üyelerin, bilhassa de yıllık tüketici enflasyonunun %3,0 ile banka amacının çok üzerine çıkmasının akabinde tahvil alım programını azaltma konusunda yollarını bulmaya başlayabileceğine dair telaşlar artıyor.

Kurumsal gelişmelerde: Deutsche Telekom (OTC:DTEGY) %1,8 yükseldi. Şirket, ABD ünitesi T-Mobile’daki hissesini artırmak için Softbank (OTC:SFTBY) ile hisse-değişimi mutabakatı yaparken Hollanda’daki ünitesini satacağını bildirdi. Rakibi KPN (AS:KPN) payı %3,4 artış gösterdi.

Ağustos ayında Çin’in paha bazında rekor ölçüde demir cevheri ithal ettiğini ve dünya çelik fiyatlarının ana etkeni olan Çin’deki mahallî talebin hala güçlü olduğunu gösteren bilgilerin akabinde çelik üreticilerinin payları büyük ölçüde yükseldi.

Öte yandan Ted Baker (LON:TED) payı %0,9 artış gösterdi. Giysi firması, İngiltere’deki Covid-19 kısıtlamalarının bitmesi ile mevsimlik giysiye olan talebin artması sayesinde ikinci çeyrek satışlarında %50 artış olduğunu söyledi.

Öte yandan Reuters, geçen yıl ABD’deki birtakım yatırım fonlarının kapanmasından sonra düzenleyicilerin, finansal hizmetler şirketi hakkında soruşturma başlattığını bildirmesinin akabinde Allianz (DE:ALVG) payı %0,5 düşüş gösterdi.

Salı günü ham petrol fiyatları karışık seyretti. Çin ihracatındaki güçlü büyüme fiyatlara dayanak olsa da Pazartesi günü Suudi Arabistan’ın, Asyalı alıcılara yaptığı büyük fiyat indiriminin akabinde sonlu bir artış yaşandı.

Piyasalar ayrıyeten OPEC+’nın üretim artışına devam etme kararı ile Ida Kasırgası’nın ABD üretimi üzerinde devam eden tesirini hala sindirmeye çalışıyor.

WTI vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 69,08 dolar olurken Brent %0,4 artarak 72,51 dolardan alıcılandı.

Buna ek olarak altın vadeli süreçleri %0,8 artışla 1.819,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 karla 1,1875’ten süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku