Avrupa piyasaları düşüşte, Çin düzenleme korkuları ağırlaşıyor

0

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Covid, jeopolitik telaşlar ve Çin’in yeni düzenleme dehşetleri ortasında Asya’daki kayıpların baskısıyla Avrupa borsalarının Salı günü düşüşle açılması bekleniyor.

Almanya’da DAX vadeli süreçler mukavelesi %0,5 düşüşle süreç gördü, Fransa’daki CAC 40 vadeli süreçler %0,4 düştü ve FTSE 100 İngiltere’de vadeli süreç mukavelesi %0,4 düştü.

Avrupa piyasaları Asya’dan zayıf bir seans devraldı ve Hong Kong Hang Seng endeksi, Çinli düzenleyicilerin Salı günü ülkenin güçlü teknoloji şirketlerine yönelik bir baskıda son atak olarak internet dalı için bir dizi taslak yönetmelik yayınlamasının akabinde %1,8 düştü.

Yönetmelikler, kullanıcı datalarının kullanımını kısıtlarken haksız rekabeti yasaklamayı amaçlıyor ve Hong Kong’da listelenen bir dizi değerli internet payının keskin bir halde düşmesine neden oldu.

Bu, Pazartesi günkü Çin ekonomik bilgilerini, yüksek oranda bulaşıcı delta Covid varyantının artan hadiseleri ve onu denetim altına almak için alınan tedbirler nedeniyle bölgenin ana ekonomik gücünde büyümede yavaşlamaya işaret ederken, Afganistan’daki kaos da yatırımcıların itimadını sarsıyor.

Avrupa’da, Birleşik Krallık’taki istihdam durumu, ülkedeki Covid önlemlerinin büsbütün sona ermesiyle Temmuz ayında toparlandı. işsizlik hakları için müracaat sayısı 7.800 düşerken, işsizlik oranı Haziran ayında %4.7’ye düştü.

Euro Bölgesi için ikinci çeyrek GDP açıklamasının ikinci okuması seansın ilerleyen saatlerinde yapılacak ve iddia edilen %13.7’lik güçlü büyümeyi teyit etmesi bekleniyor.

Kurumsal bölümde, piyasa açılmadan evvel ikinci çeyrek yararlarını açıklayacak olan ABD devleri Home Depot (NYSE:HD) ve Walmart (NYSE:WMT) paylarının Salı günü perakende bölümünün odak noktası olması mümkün.

Öte yandan petrol fiyatları Salı günü geriledi ve Pazartesi günkü global talep için Covid kaynaklı tasalar yüzünden yaşanan keskin kayıpların akabinde dayanak bulmakta zorlandı.

Ayrıyeten Güç Bilgi Yönetimi Pazartesi günü aylık raporunda, ABD kaya petrolü üretiminin Eylül ayında günde 8,1 milyon varile yükselmesinin beklendiğini belirtti. Bu, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek düzey. Bu da Salı gününün ilerleyen saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından yayınlanacak haftalık ham petrol stokları verisini kesin formda değerli hale getiriyor.

ABD ham vadeli süreçleri Pazartesi günü %1.7 düştükten sonra %0.2 düşüşle 66.94$’dan süreç görürken, Brent kontratı evvelki seansta %1.5 düştükten sonra %0.2 düşerek 69.38$’a geriledi.

Ek olarak, altın vadeli süreçleri %0,2 artarak 1,793.15 dolara yükselirken, EUR/USD %0,1 artarak 1,1767’den süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Mesajları Oku